Koniec rosyjskiej bajki. Chorwaci zagrają z Anglikami o finał Mundialu!

07.07.2018
Ostatnia aktualizacja 11 lipca, 2018 o 15:24

To była niewiarygodna huśtawka nastrojów dla kibiców reprezentacji Rosji i Chorwacji! Rosjanie cieszyli się z prowadzenia, potem przegrywali w dogrywce, ale zdołali wyrównać i po raz drugi poszukać szansy na awans w konkursie rzutów karnych. W niej więcej zimnej krwi zachowali Chorwaci i tym samym zakończyli piękną bajkę o rosyjskiej „Sbornej” na tegorocznym Mundialu.

Najbardziej tragicznym bohaterem tego dramatu został Mario Fernandes. To on przywrócił Rosjan do życia zdobywając głową gola na 2:2 w dogrywce, a potem fatalnie spudłował karnego na początku trzeciej serii „jedenastek”, gdy było 1:1.

Lepiej spisał się chorwacki obrońca Domagoj Vida, który w dogrywce dał swojej drużynie prowadzenie 2:1, a w karnych na 3:2. Na koniec zimną krew zachował Ivan Rakitić i „Hrvatska” po dwudziestu latach przerwy ponownie zagra w półfinale mistrzostw świata.

W ostatnim z ćwierćfinałów gra nabrała rumieńców dopiero po upływie pół godziny, kiedy kapitalnym strzałem z dystansu popisał się najlepszych snajper Rosjan na tym Mundialu – Denis Czeryszew. Piłka wpadła przy słupku bramki zaskoczonego Subasicia.

Na odpowiedź Chorwatów nie trzeba było długo czekać. Po prostopadłym podaniu Mario Mandżukić z linii końcowej dograł piłkę pod bramkę Rosjan, a ci zostawili bez krycia Andreja Kramaricia, który tylko dostawił głowę i był remis. Po wyrównaniu Chorwaci podkręcili tempo, ale nie zdążyli przed przerwą wyjść na prowadzenie.

Wydawało się, że tak będzie w drugiej połowie, bo były długie okresy gry, gdy podopieczni trenera Zlatko Dalicia nie schodzili z połowy Rosjan, ale nie zdołali zdobyć zwycięskiej bramki. Nawet w takiej sytuacji jak w 59. minucie, gdy po złym wybiciu piłki przez Akinfiejewa przejął ją Ivan Perisić i przymierzył w róg rosyjskiej bramki. Piłka jednak nie wpadła do siatki, a odbiła się od słupka i przetoczyła się niemal po linii bramkowej i wyleciała poza pole karne.

A potem były już tylko coraz większe emocje zakończone konkursem rzutów karnych i radością Chorwatów oraz smutkiem Rosjan.

Rosja – Chorwacja 2:2 (0:1, 1:1) karne 3:4

1:0 Czeryszew (31)

1:1 Kramarić (39)

1:2 Vida (101)

1:1 Fernandes (115)