Chorwacja zagra o Puchar Świata!

11.07.2018

To niewiarygodne, ale dokonali tego! Chorwaci pokonali Anglików 2:1, mimo że długo przegrywali 0:1, i w niedzielę zagrają z Francuzami w Moskwie o Puchar Świata. Reprezentacja kraju, który liczy niewiele, ponad cztery miliony mieszkańców, po raz kolejny na tym turnieju pokazała że liczy się gra całego zespołu, walka na zasadzie „jeden za wszystkich, wszyscy za jednego”.

Tym razem Chrowaci nie czekali na rzuty karne i rozstrzygnęli mecz w dogrywce, gdy w 109. minucie Ivan Perisić przeskoczył Kierana Trippiera i zgrał piłkę głową do Mario Mandżukicia. Ten nie mógł zmarnować takiej okazji i pokonał Jordana Pickforda. W pozostałych 11 minutach dogrywki nic już się nie wydarzyło i „Hrvatska” zagra w wielkim finale Mundialu z Francją.

A przecież to Anglicy fantastycznie zaczęli mecz. Już w 5. minucie Dele Alli wywalczył rzut wolny przed polem karnym Chorwatów, a Kieran Trippier celnie i zarazem precyzyjnie przymierzył z rzutu wolnego, czym zaskoczył Danijela Subasicia. Ten gol „ustawił” przebieg pierwszej połowy. Anglicy poczuli się pewnie i mieli kilka okazji do podwyższenia wyniku i wielkie szanse na rozstrzygnięcie półfinału po 90 minutach.

Najlepszą zmarnował snajper Harry Kane w 30. minucie, gdy dosłownie z kilku metrów dwukrotnie próbował trafić do bramki Chorwatów, ale piłka nie chciała wpaść do siatki. Albo odbijała się od nóg chorwackiego bramkarza, albo od słupka.

Po przerwie zaczęli rozkręcać się Chorwaci. Powoli stawali się coraz bardziej aktywni na boisku i zaczęli zdobywać optyczną przewagę. I dopięli swego. Na dwadzieścia dwie minuty przed końcem spotkania Sime Vrsaljko zagrał kapitalnie z prawej strony, Kyle Walker chciał wybić piłkę szczupakiem, ale Ivan Perisić (na zdjęciu) był sprytniejszy. Uniósł nogę wyżej i wpakował piłkę do bramki Pickforda.

Po tym golu Chorwaci zyskali mentalną przewagę nad rywalami. To było widać na boisku. Wprawdzie Anglicy próbowali też zdobyć decydującą bramkę, ale to piłkarze trenera Dalicia mogli wygrać ten mecz już po 90 minutach. I dopięli swego, tyle że w dogrywce.

Chorwacja – Anglia 2:1 (1:0, 1:1)

0:1 Trippier (5)

1:1 Perisić (68)

2:1 Mandżukić (109)

Chorwacja: Subasić – Vrsaljko, Lovren, Vida, Strinić (95, Pivarić) – Brozović, Rakitić – Rebić (101, Kramarić), Modrić (118, Badelj), Perisić – Mandżukić (115, Ćorluka).

Anglia: Pickford – Walker (112, Vardy), Stones, Maguire – Trippier, Lingard, Henderson (97, Dier), Alli, A. Young (91, Rose) – Sterling (74, Rashford), Kane.

żółte kartki: Mandżukić, Rebić (Chorwacja), Walker (Anglia)

Sędzia: Cuneyt Cakir (Turcja)