Dania – Polska 1:1. Biało-czerwoni muszą liczyć na Wyspy Owcze

12.10.2018

Reprezentacja Polski do lat 21 – prowadzona przez Czesława Michniewicza – zremisowała w wyjazdowym spotkaniu z Danią 1:1. Na kolejkę przed zakończeniem eliminacji do mistrzostw Europy drużyna ze Skandynawii ma punkt przewagi nad biało-czerwonymi. We wtorek Polska zmierzy się w Gdyni z Gruzją, a Dania podejmuje w Aalborgu Wyspy Owcze.

Do przerwy lepsze wrażenie sprawiali gospodarze. Prowadzenie objęli jednak dopiero na pięć minut przed zakończeniem pierwszej połowy. Do zagranej w pole karne piłki doszedł Philip Billing, pokonując Kamila Grabarę. Polska reprezentacja w pierwszych 45. minutach stworzyła niewiele ciekawych sytuacji. Najlepszej nie wykorzystał w 24. minucie Dawid Kownacki. Będąc sam na sam z bramkarzem trafił w niego.

Napastnik zrehabilitował się kilka minut po zdobyciu przez gospodarzy prowadzenia. Po jego strzale piłkę ręką w polu karnym zatrzymał Victor Nelson. Kownacki nie pomylił się z rzutu karnego i był remis. Chwilę później powinno być 2:1 dla Polski, jednak niezłej okazji nie wykorzystał  Konrad Michalak.

W drugiej odsłonie biało-czerwoni spisywali się zdecydowanie lepiej. Nie przyniosło to wymiernych efektów, bo ponownie źle pod bramką rywala zachował się Kownacki. W końcówce spotkania strzał Sebastiana Szymańskiego obronił Daniel Iversen. Mecz zakończył się remisem. Polska zajmuje drugie miejsce w grupie 3, z niewielkimi szansami na pierwszą lokatę. Trudno przypuszczać, by Dania straciła punkty z Wyspami Owczymi. Nasi piłkarze niezbyt dobrze wspominają tego przeciwnika. Stracili na nim aż cztery punkty, po dwóch remisach.

Bezpośredni awans do mistrzostw Europy, które zostaną rozegrane we Włoszech, wywalczą tylko zwycięzcy dziewięciu grup. Cztery najlepsze zespoły z drugich miejsc zagrają w barażach o dwa wolne miejsca. Mistrzostwa Europy do lat 21 są również kwalifikacjami do igrzysk olimpijskich w 2020 roku, które odbędą się w Japonii. Na olimpiadę pojadą tylko cztery najlepsze zespoły z turnieju, który odbędzie się w czerwcu przyszłego roku.

Polska musi wygrać z Gruzją i liczyć na Wyspy Owcze, jeśli chce awansować na mistrzostwa z pierwszego miejsca. Natomiast w pięciu grupach zespoły zajmujące drugie lokaty mają podobną zdobycz punktową co kadra Michniewicza.

Dania – Polska 1:1 (1:1)

1:0 Billing (40)

1:1 Kownacki (43-karny)

Dania: Iversen – Kristensen, Andersen, Nelsson, Rasmussen, Poulsen – Skov, Abildgaard, Billing, Duelund (67. Ingvartsen) – Larsen (75. Dreyer).

Polska: Grabara – Stolarski, Wieteska, Bochniewicz, Pestka – Michalak (77. Jóźwiak), Kapustka, Dziczek, Żurkowski (89. Ambrosiewicz), Szymański – Kownacki.

Żółta kartka: Nelsson.

Sędzia: Mete Kalkavan (Turcja).