Polska – Gruzja 3:0. Biało-czerwoni o mistrzostwa zagrają w barażach
16.10.2018

Młodzieżowa reprezentacja Polski w swoim ostatnim meczu grupowym eliminacji mistrzostw Europy wygrała w Gdyni z Gruzją 3:0. Zespół prowadzony przez trenera Czesława Michniewicza zajął drugie miejsce w grupie za Danią, ale pierwsze wśród drużyn z 2. pozycji. Dzięki temu w listopadzie zagra w barażach o awans do turnieju głównego.

Polska przed ostatnim spotkaniem ustępowała Danii o jeden punkt. Trudno było liczyć, że rywale stracą punkty u siebie z Wyspami Owczymi. Biało-czerwoni bez względu na wynik tamtego meczu musieli wygrać, by znaleźć się w barażach – wystąpią w nich cztery najlepsze drużyny z drugich miejsc – i powalczyć w nich o dwa pozostałe wolne miejsca. Wśród 12 uczestników MME znajdzie się także gospodarz imprezy.

Pierwsza połowa nie była najlepsza w wykonaniu polskiej reprezentacji. Pierwsze dwa groźne strzały oddał Irakli Bugridze. Natomiast w 29. minucie Beki Mikełtadze trafił w słupek. Gospodarze nie prezentowali się najlepiej, ale z pomocą przyszli rywale. W 30. minucie z boiska usunięty został, za drugą żółtą kartkę, Giorgi Kucia. To był przełomowy moment meczu, chociaż na efekty bramkowe trzeba było czekać do drugiej połowy.

W 52. minucie Polacy objęli prowadzenie po uderzeniu z dystansu rezerwowego Filipa Jagiełły. Po strzale pomocnika Zagłębia Lubin błąd popełnił Luka Gugeszaszwili, który przepuścił do bramki piłkę zmierzającą wprost w niego. Na 2:0 podwyższył inny rezerwowy Konrad Michalak, wykorzystując znakomite zagranie Sebastiana Szymańskiego. Wynik spotkania ustalił Dawid Kownacki. Napastnik oddał strzał, a piłka odbijając się od obrońców, wpadła do siatki. To dziesiąty gol napastnika Sampdorii w tych eliminacjach.

Bezpośredni awans do finałowego turnieju, który odbędzie się w czerwcu przyszłego roku we Włoszech, wywalczyła z tej grupy Dania. Zespół ze Skandynawii w ostatnim spotkaniu pokonał Wyspy Owcze 3:0. Biało-czerwoni z tym rywalem stracili aż cztery punkty. Polacy o młodzieżowe mistrzostwa Europy zagrają w barażach.

Polska – Gruzja 3:0 (0:0)

1:0 Jagiełło (52)

2:0 Michalak (74)

3:0 Kownacki (90)

Polska: Grabara – Stolarski, Wieteska, Bochniewicz, Pestka – Szymański, Żurkowski (89. Ambrosiewicz), Dziczek, Kapustka (68. Michalak), Jóźwiak (46. Jagiełło) – Kownacki.

Gruzja: Gugeszaszwili – Czaczua (54. Szulaia), Kantaria, Giorgadze, Loczoszwili, Giorbelidze (79. Eloszwili) – Samurkasowi, Kucia, Mikeltadze – Bugridze (41. Ninua), Arweladze.

Żółte kartki: Bochniewicz – Kucia, Mikeltadze, Samurkasowi.

Czerwona kartka: Kucia (30., za drugą żółtą).

Sędziował: Arnold Hunter (Irlandia Północna).