Kibice Arki wybrali najlepszą jedenastkę w historii

19.08.2019

Najlepsi piłkarze w historii Arki Gdynia? Kibice klubu mogli ich wybrać w internetowym głosowaniu, które trwało przez miesiąc. Jedenastka zwycięzców została ogłoszona podczas meczu z Lechem Poznań. Kim są wybrani zawodnicy?

Pavels Steinbors

Gdy przychodził do Arki w 2016 roku, miał być rezerwowym. I tak też było, gdyż podstawowym golkiperem przez większą część sezonu był Konrad Jałocha. Kluczowa okazała się jednak zmiana trenera. Gdy Grzegorza Nicińskiego zastąpił Leszek Ojrzyński, Łotysz stał się nie dość że zawodnikiem pierwszego składu, to jeszcze jego kluczowym elementem. Dla wielu osób zaskoczeniem było, że to właśnie Steinbors otrzymał szansę gry w finale Pucharu Polski z Lechem Poznań. Bramkarz swoją postawą zamknął jednak usta ekspertom i do tej pory strzeże dostępu do bramki Arkowców. Później dołożył z klubem dwa triumfy w Superpucharze. Mecz z Lechem, podczas którego odbierał wyróżnienie, okazał się doskonałym potwierdzeniem dla słuszności tej nagrody.

Czesław Boguszewicz

Chociaż to w barwach Pogoni Szczecin rozegrał więcej spotkań, to właśnie w Arce stał się legendą. Dzięki udanym występom w klubie, trafił do reprezentacji Polski prowadzonej przez Jacka Gmocha. W wyniku kontuzji oka, musiał jednak przerwać karierę piłkarską w wieku 27 lat. Krótko po tym został nowym trenerem klubu. W 1979 roku Arka z Boguszewiczem na ławce trenerskiej sięgnęła po swoje pierwsze trofeum w historii – Puchar Polski. W późniejszych latach był dyrektorem sportowym oraz szefem działu skautingu. Wciąż jest zaangażowany w życie klubu.

Zbigniew Bieliński

Wieloletni zawodnik Arki Gdynia. Występował w klubie w latach 60. i 70., przez długi czas pełniąc rolę kapitana zespołu. Sięgnął z klubem po Puchar Polski. Łącznie rozegrał w barwach Arki 397 spotkań. Po zakończeniu kariery przez pewien czas pełnił rolę asystenta trenera pierwszego zespołu. Zmarł 20 czerwca 2007 w Gdyni, kibice jednak wciąż pamiętają jego zasługi dla klubu. W 2011 roku został wybrany zawodnikiem 85-lecia Gdyni. Na jego cześć, Arka zastrzegła numer “5” na koszulkach.

Krzysztof Sobieraj

Po raz pierwszy trafił do Gdyni w 2004 roku. Spędził tam pięć lat, gdy klub zaliczał wzloty i upadki – karny spadek w wyniku afery korupcyjnej oraz ponowny awans do ekstraklasy. Przez trzy lata jednak drogi obrońcy i klubu się rozeszły. Zawodnik przez niespełna pół roku był grającym trenerem III-ligowej Lubrzanki Kajetanów, a później występował w Olimpii Elbląg i Warcie Poznań. Wrócił w 2012 roku do Gdyni i grał tam do zakończenia kariery w 2018 roku. Łączny jego bilans w klubie? 268 meczów, Puchar i Superpuchar Polski.

Jacek Pietrzykowski

To kolejny na liście zdobywca Pucharu Polski w 1979 roku. W barwach Arki Gdynia wystąpił w 227 spotkaniach. Występował w klubie przez trzynaście lat. Ponadto występował w młodzieżowej i olimpijskiej reprezentacji Polski. Do dziś mieszka w Gdyni i cieszy się ogromnym szacunkiem ze strony kibiców

Janusz Kupcewicz

Były pomocnik został wybrany w tegorocznym plebiscycie najlepszym zawodnikiem w historii klubu. Był liderem i mózgiem Arki, gdy ta sięgnęła po swój pierwszy Puchar Polski. Ponadto, był częścią reprezentacji Polski na dwóch mundialach – w 1978 oraz 1982, który zakończył się dla kadry brązowym medalem. Co ciekawe, zawodnik znalazł się również w najlepszej jedenastce Lecha Poznań z okazji 85-lecia klubu. Zawodnik spędził również sezon w Lechii Gdańsk, w której przez krótki czas, w latach 90. był trenerem. Ponadto prowadził reprezentację Polski w futsalu.

W plebiscycie nie zagłosował jednak na siebie, a na innego zwycięzcę Pucharu Polski z 1979 roku – Andrzeja Dybicza. – Nigdy nie należałem do osób, które same na siebie głosowały, choć takie znam. Dlatego nie czynię tego i tym razem. Zresztą i tak miałem więcej kandydatów niż miejsc w „11”. Trudno było zmieścić wszystkich zasługujących na to. – wyznał w rozmowie z portalem Trójmiasto.pl.

Dariusz Ulanowski

Rekordzista pod względem występów w barwach Arki. Do klubu z Gdyni trafił w 1994 roku z Pogoni Lębork i grał w nim przez szesnaście lat. 442 – liczba występów w barwach Arki robi wrażenie. Grał w klubie, gdy ten występował w I i II lidze, a następnie po wywalczeniu awansu do ekstraklasy. Po zakończeniu kariery, był kierownikiem zespołów juniorskich w Arce. Obecnie jest II trenerem klubowych rezerw.

Marcus Vinicius da Silva

To drugi z zawodników w jedenastce, który wciąż występuje w gdyńskim klubie. Brazylijczyk był polecany Arce jeszcze, gdy reprezentował barwy Zdroju Ciechocinek (2009-10), przez wspomnianego wyżej, Janusza Kupcewicza. Ostatecznie trafił do klubu w letnim oknie transferowym w 2012 roku. Od tamtej pory wystąpił w 186 meczach w barwach Arki, notując 52 bramki i 25 asyst. W obecnym sezonie jeszcze nie zagrał z powodów zdrowotnych. Ma na koncie Puchar i dwa Superpuchary Polski.

Luka Zarandia

Kolejny symbol sukcesów Arki w ostatnich latach. Wystąpił w 59 spotkaniach, zdobył 10 bramek i zaliczył tyle samo asyst. Najważniejszy gol? Zdecydowanie ten na 1:0 z Lechem Poznań w Pucharze Polski. Latem prawy skrzydłowy trafił do belgijskiego Zulte Waregem za milion euro.

Tomasz Korynt

Były napastnik nie tylko Arki, ale również Bałtyku Gdynia i Lechii Gdańsk. Był ważnym elementem drużyny na przełomie lat 70. i 80. Również ma na koncie Puchar Polski. W barwach klubu wystąpił w 135 meczach, zdobywając 31 bramek.

Grzegorz Niciński

Wychowanek i najlepszy strzelec klubu w ostatnich latach, zdobył bowiem dla Arki 53 gole. Grał w klubie na początku lat 90. (1990-94), a po jedenastu latach gry w innych polskich klubach, wrócił do Gdyni. W 2014 roku został asystentem trenera Dariusza Dźwigały, a następnie sam objął zespół. Był trenerem Arki przez trzy lata. Przez ten czas zdobył mistrzostwo I ligi oraz przyczynił się do zdobycia Pucharu Polski, za co otrzymał medal, chociaż w finale zespół był prowadzony przez Leszka Ojrzyńskiego.

Fot. YouTube

Odbierz zakład bez ryzyka z kodem GRAMGRUBO500 w BETCLIC – jest już legalny w Polsce!