Badamy kuriozalne wystąpienie Cantony. Co autor miał na myśli?
30.08.2019

Losowanie grup zbliżającej się Ligi Mistrzów dostarczyło nam niemałych emocji. Jesienią będziemy mogli obejrzeć wiele naprawdę hitowych starć, ale po czwartku zapamiętamy także tych, którzy zgarnęli indywidualne wyróżnienia.

Odbierz zakład bez ryzyka z kodem GRAMGRUBO500 w BETCLIC – jest już legalny w Polsce!

Jedną z tych osób był Eric Cantona, były wybitny zawodnik m.in. Manchesteru United. 53-latek otrzymał specjalną nagrodę Prezydenta UEFA, jednak jego mowa, delikatnie mówiąc… zaskoczyła.

– Wkrótce nauka nie tylko będzie w stanie spowolnić starzenie się komórek, ale także naprawi te komórki, dzięki czemu staniemy się nieśmiertelni. Tylko wypadki, zbrodnie, wojny będą nas zabijać. Niestety zbrodnie i wojny będą się mnożyć. Kocham piłkę nożną. Dziękuję – powiedział Cantona.

Całą przemowę Francuz zaczął jeszcze jednym zdaniem, pochodzącym z dzieła Williama Szekspira, zatytułowanego “Król Lear”. “Jesteśmy bogom, czym są muchy dzieciom. I dla zabawy swej nas zabijają” – powiedział Cantona. Dlaczego akurat to “wytrzasnął” i co mógł mieć na myśli?

Przede wszystkim kolejna, najnowsza adaptacja filmowa “Króla Leara” została wydana w 2018 roku. Być może Cantona ją zobaczył i fragment tak mu się spodobał, że postanowił go wykorzystać przy dobrej okazji. Albo emeryturę spędza wertując klasyczne dzieła – kto wie.

Co do samego cytatu, pochodzi on ze sceny, w której jeden z bohaterów tragedii, Gloucester, wędruje po wrzosowisku tuż po oślepieniu przez Cornwalla i Regana. Jego słowa podkreślają jeden z głównych tematów sztuki: pytanie o to, czy we wszechświecie istnieje sprawiedliwość. Sugeruje, że we wszechświecie nie ma porządku, a przynajmniej dobrego porządku. Człowiek nie jest w stanie narzucić swoich wartości moralnych surowym i nietykalnym prawom obowiązującego świata. Zamiast boskiej sprawiedliwości jest jedynie “sport” okrutnych, nieprzeniknionych bogów, nagradzających okrucieństwo i radość z cierpienia innych.

Kto wie, być może Cantona stał się jeszcze większym filozofem niż był dawniej, a obecnie prowadzi rozważania nad sensem życia i obecnego świata. Czemu podzielił się tym akurat wczoraj, w takich okolicznościach? Tego już nie wie nikt.

Odbierz zakład bez ryzyka z kodem GRAMGRUBO500 w BETCLIC – jest już legalny w Polsce!