Koniec cierpliwości Zagłębia. Ben van Dael zwolniony

01.09.2019

I stało się. Zagłębie po słabym początku sezonu przeszło do działania i pracę stracił trener Ben van Dael. Do czasu zatrudnienia jego następcy, jego obowiązki przejmie Paweł Karmelita, II trener zespołu.

Holenderski trener objął Zagłębie pod koniec października ubiegłego roku. Wcześniej przez krótki czas pracował ze swoim poprzednikiem, Mariuszem Lewandowskim. Przede wszystkim był jednak szefem szkolenia młodzieży w lubińskim klubie. Zanim trafił na Dolny Śląsk, pracował z zespołem Vitesse U-19. Na początku miał być trenerem tymczasowym Zagłębia i wrócić do zajmowania się akademią. Ostatecznie jednak po fiasku rozmów m.in. z Vitezslavem Lavicką, zdecydowano się powierzyć Holendrowi rolę trenera pierwszego zespołu na stałe. Ben van Dael dostał szansę również ze względu na to, że spodziewano się w klubie więcej szans dla wychowanków.

Sinusoida formy

Jego początki pracy z drużyną ekstraklasą były niezbyt udane. Trzy porażki w trzech pierwszych meczach – to nie był obiecujący wynik. Po nowym roku było już z Zagłębiem zdecydowanie lepiej. Miedziowi zaliczyli serię dziesięciu meczów bez porażki i weszli do czołowej ósemki. Byli przez moment blisko europejskich pucharów, jednak w spotkaniach grupy spadkowej wygrali zaledwie raz.

Słaby początek sezonu

Od początku sezonu w Zagłębiu się nie układa. Słabsza forma w sparingach, odejście najlepszych zawodników… O tym pisaliśmy w piątek. Jedno zwycięstwo w lidze, w dodatku u siebie z osłabioną Arką. Bywały przebłyski, jak choćby z Jagiellonią, gdy Zagłębie odrobiło dwie bramki i zremisowało 2:2. Można powiedzieć, że w meczu z Piastem Gliwice zespół sięgnął dna. Porażka 0:3 na własnym stadionie – tak naprawdę to spotkanie, a nie z Wisłą Kraków przelało czarę goryczy.

Objęcie zespołu przez van Daela miało być jednym z elementów projektu klubu, mającym wdrażać piłkarzy akademii. Jak widać, to nie wypaliło. Już niedługo w Zagłębiu pojawi się nowy trener, tylko kto to będzie? Czy jeden z ekstraklasowych wyjadaczy, a może kolejne nazwisko z zagranicy?

Fot. YouTube

Odbierz zakład bez ryzyka z kodem GRAMGRUBO500 w BETCLIC – jest już legalny w Polsce!