Śląsk – Pogoń: mecz o lidera

01.09.2019

Zarówno Śląsk, jak i Pogoń są rewelacjami obecnego sezonu i znajdują się w czołówce tabeli. Zespół, który wygra dzisiejszy mecz, po siódmej kolejce ekstraklasy zasiądzie na fotelu lidera. Szanse przed spotkaniem są bardzo wyrównane.

Bez porażki

Do poprzedniej kolejki to Pogoń miała serię siedmiu meczów bez porażki w lidze. Trwała przez trzy i pół miesiąca (od 6 maja). Ostatnim zespołem, który pokonał Portowców, była Jagiellonia. W poniedziałek chwilę słabości podopiecznych Kosty Runjaicia (i nie ukrywajmy, brak Zvonimira Kozulja) wykorzystała Wisła Płock, wygrywając 2:1.

Seria Pogoni została przerwana, ale seria Śląska wciąż trwa. I to zdecydowanie dłużej. Po raz ostatni drużyna z Wrocławia przegrała dwanaście meczów temu. Ostatnim ligowym katem podopiecznych Vitezslava Lavicki był Górnik Zabrze, 25 kwietnia. Od tamtej pory obecny lider ekstraklasy jest niepokonany i nie przerwały tej serii mecze z Legią, Lechią czy Lechem. Kto wie, może na Pogoni licznik Śląska się zatrzyma?

Jak Śląsk wygrywa, to do zera

Ostatnie pięć meczów pomiędzy tymi dwoma zespołami to jeden remis, dwa zwycięstwa Śląska i tyle samo Pogoni – wygrane w zależności od tego, kto był gospodarzem. Gdy zwyciężali Portowcy to jedną bramką (2:1, 3:2), natomiast piłkarze z Wrocławia wygrywali 2- i 3:0. Bilans bramkowy wynosi 8:5 dla Śląska. Połowę bramek dla obecnego lidera ekstraklasy zdobył Marcin Robak a dwie Arkadiusz Piech – obu napastników już nie ma w klubie. Może tym razem Erik Exposito znajdzie drogę do bramki?

Wychowanek Pogoni, legenda Śląska

Osobą, która łączy oba kluby jest obrońca Śląska, Piotr Celeban. Zawodnik jest wychowankiem Pogoni i to w barwach tego klubu, w wieku niespełna dwudziestu lat, zadebiutował w ekstraklasie. Do pierwszego zespołu trafił jednak w niezbyt dobrym dla niego okresie. Występy Celebana w drużynie Portowców zbiegły się z brazylijskim zaciągiem Antoniego Ptaka. W sezonie 2006/2007 obrońca był jednym z nielicznych Polaków w Pogoni, występujących dosyć regularnie (obok Radosława Majdana i Kamila Grosickiego). Wcześniej jednak przez krótki czas był na wypożyczeniu w wówczas I-ligowym Śląsku. W 2008 roku obrońca wrócił do Wrocławia i gra tam do dziś, z dwuletnią przerwą (2012-2014), gdy występował w rumuńskim Vaslui. Piotr Celeban jest rekordzistą klubu pod względem liczby występów w ekstraklasie. Już 295 razy obrońca przywdziewał barwy Śląska w najwyższej klasie rozgrywkowej.

Innym zawodnikiem, który łączy oba kluby jest Wojciech Golla. Obrońca grał w Pogoni w latach 2012-2015.

Czy Kozulj zagra?

Bośniak był kluczowym zawodnikiem Pogoni w pierwszych meczach sezonu. Z Wisłą Płock nie zagrał z powodu kontuzji i od razu było widać negatywne efekty. Wiadomo już jednak, że Zvonimir Kozulj wrócił do treningów z pierwszym zespołem, podobnie jak Adam Frączczak i Benedikt Zech. Obecność pomocnika może okazać się korzyścią nie tylko dla samej Pogoni, ale i dla atrakcyjności tego meczu.

Jakiego meczu można się spodziewać?

Prawdopodobnie wyrównanego, chociaż to Śląsk jest faworytem. Nie tylko ze względu na własny stadion, ale również lepszą postawę na boisku w ostatnim czasie. Na pewno jednym z bardziej aktywnych zawodników będzie Przemysław Płacheta, który z miejsca stał się jednym z kluczowych piłkarzy klubu. Tymczasem postawa Pogoni, jak pokazał ostatni mecz, zależy od tego, czy Kozulj jednak zagra, czy nie. W spotkaniu z Wisłą Płock jego brak był bardzo widoczny. Jednak kto wie, może nawet w przypadku jego nieobecności Kosta Runjaić opracował nowe warianty gry, by go zastąpić.

Odbierz zakład bez ryzyka z kodem GRAMGRUBO500 w BETCLIC – jest już legalny w Polsce!