Z końcem lipca Nawałka pożegna się z posadą selekcjonera reprezentacji!

03.07.2018
Ostatnia aktualizacja 11 lipca, 2018 o 15:43

W południe na Stadionie Narodowym odbyła się konferencja, w której wzięli udział Zbigniew Boniek i Adam Nawałka. Prezes PZPN poinformował, że po nieudanych mistrzostwach świata dla reprezentacji Polski umowa z dotychczasowym selekcjonerem nie zostanie przedłużona. Nawałka pracę z kadrą rozpoczął 1 listopada 2013 roku.

Biało-czerwoni w Rosji przegrali z Senegalem (1:2) i Kolumbią (0:3). Po tym drugim meczu stracili szansę na awans do 1/8 finału. Na pożegnanie z mundialem wygrali z Japonią (1:0). – Dla nas mundial skończył się po trzech meczach. Te mistrzostwa piłkarsko nam nie wyszły. Rozmawiałem z Adamem, była chęć dalszej współpracy. Reprezentacja potrzebuje jednak korekt. Zdecydowaliśmy, że Adam Nawałka do 30 lipca jest selekcjonerem reprezentacji, a po tym terminie poszukamy nowego trenera. Od września musimy ruszyć do dalszej pracy. Szczerze chciałbym wielce podziękować Adamowi za te pięć lat pracy – powiedział Boniek.

Nawałka – jego historia

Nawałka był trenerem drużyny narodowej od 1 listopada 2013 roku. W czwartkowym meczu z Japonią poprowadził drużynę narodową po raz 50. Jego bilans to 26 zwycięstw, 15 remisów i 9 porażek. Bramki: 99:49. – Uważam, że za mojej kadencji polska piłka zrobiła bardzo duży krok do przodu i godnie żegnam się z reprezentacją. Mam olbrzymią satysfakcję, że wyciągnąłem drużynę z odległych miejsc w rankingach na ich wyżyny. To jest olbrzymi sukces. Nie tylko mój, ale całego sztabu, który współpracował ze mną. Okres mistrzostw nie przekreśla olbrzymiej pracy, którą wykonał sztab przez te kilka lat. Czuję się odpowiedzialny, że na mistrzostwach nie spełniliśmy naszych planów, ambicji i oczekiwań kibiców. Biorę pełną odpowiedzialność na siebie. Absolutnie od tego nie uciekam. Życzę wszystkim, żeby co dwa lata polska reprezentacja jeździła na wielkie imprezy – stwierdził Nawałka.

Trener przyznał, że o rezygnacji z dalszej pracy z drużyną narodową zaważył nieudany występ na turnieju w Rosji. – Nie wykonaliśmy tego, co sobie założyliśmy. Jest wiele wniosków. Popełniłem wiele błędów, które miały wpływ na naszą postawę. Nie trafiłem ze składem. Byliśmy w trudnej sytuacji personalnej przed mistrzostwami. Wielu zawodników miało problemy zdrowotne, jak i również z grą. Zawodników chcę pochwalić, za to, że starali się optymalnie przygotować do mistrzostw. Selekcja była optymalna, natomiast po fakcie jesteśmy pewni, że te błędy były. Nie trafiłem ze składem, zwłaszcza na pierwszy, kluczowy mecz z Senegalem. Nie wszyscy byli w optymalnej formie. Chcę podziękować prezesowi Bońkowi, bo była to fantastyczna współpraca. Myślę, że od tej dobrej strony będziemy wspominać to, co było w ciągu tych niespełna pięciu lat – dodał Nawałka.