Co wiemy o sędziach ćwierćfinałów mistrzostw świata?
05.07.2018

Przed nami cztery mecze, które wyłonią półfinalistów rosyjskiego Mundialu. Do ich prowadzenia FIFA wyznaczyła sędziów z Argentyny, Serbii, Holandii i Brazylii. Co ciekawe, każdy z nich na tych Mistrzostwach już odgwizdał przynajmniej jeden rzut karny w meczu.

Najwięcej (dwa razy) na wapno wskazał Nestor Pitana. Argentyński arbiter poprowadzi pierwsze ćwierćfinałowe spotkanie Urugwaj – Francja. Wcześniej arbiter gwizdał w meczu otwarcia turnieju (Rosja – Arabia Saudyjska 5:0). Pokazał w nim dwie żółte kartki. W kolejnym (Meksyk – Szwecja 0:3) pięć razy wyciągał żółty kartonik z kieszeni i podyktował karnego dla Szwedów. Pitana sędziował też mecz 1/8 finału Chorwacja – Dania. Jego bilans to jedno “żółtko” i karny dla Chorwatów, którego nie wykorzystał Luka Modrić. Na poprzednim Mundialu Argentyńczyk prowadził cztery spotkania (trzy fazy grupowej i ćwierćfinał). Nie pokazał w nich ani jednej czerwonej kartki.

Na Mistrzostwach Świata 2014 sędziował też Milorad Mażić. Serb prowadził wtedy tylko dwa spotkania. W jednym z nich (Niemcy – Portugalia) pokazał czerwoną kartkę portugalskiemu obrońcy Pepe, a wcześniej podyktował “jedenastkę” dla Niemców. Następnie gwizdał w trzech meczach Euro 2016, m.in. siedem razy ukarał zawodników w spotkaniu Belgia – Węgry w 1/8 finału. W Rosji sędziował dotąd dwa mecze (Korea Południowa – Meksyk i Senegal – Kolumbia). W tym pierwszym zasądził rzut karny dla Meksyku i pokazał cztery żółte kartki. Teraz ma poprowadzić hitowy pojedynek Brazylii z Belgią.

Widoczny na zdjęciu Bjorn Kuipers ma sędziować mecz Szwecja – Anglia. Holender jest najbardziej doświadczonym ze wszystkich sędziów głównych ćwierćfinałów rosyjskiego Mundialu. W wielkiej imprezie piłkarskiej debiutował na Euro 2012, gdzie sędziował spotkania Irlandia – Chorwacja i Ukraina – Francja w fazie grupowej. Pokazał wtedy łącznie osiem żółtych kartek. Dwa lata później na MŚ w Brazylii prowadził trzy mecze (Anglia – Włochy, Szwajcaria – Francja i Kolumbia – Urugwaj). Żółtymi kartkami ukarał wtedy ogółem tylko pięciu piłkarzy. Euro 2016 to trzy kolejne spotkania, w tym m.in. Polska – Niemcy (0:0) w fazie grupowej. Kuipers pokazał wtedy sześć żółtych kartek. W pozostałych dwóch kolejne sześć.

Na tegorocznym Mundialu widzieliśmy go w pojedynkach Egiptu z Urugwajem, Brazylii z Kostaryką i Hiszpanii z Rosją w 1/8 finału. To w tym meczu podyktował karnego dla Rosjan (Artiom Dziuba doprowadził do wyrównania na 1:1). Wcześniej Kuipers zapadł w pamięć stanowczymi dyskusjami z mającym ciągłe pretensje Neymarem w spotkaniu Brazylii z Kostaryką. Nawet ukarał gwiazdora “Canarinhos” żółtą kartką. Widać było, że holenderski arbiter szczególnie nie lubi tego rodzaju zachowań piłkarzy.

Jak było ostatnio ?

Ostatni ćwierćfinał (Rosja – Chorwacja) poprowadzi rodak Neymara – Sandro Ricci. To jedyny przypadek, że w 1/4 finału arbiter będzie ponownie na tym turnieju gwizdał jednej z drużyn. W fazie grupowej Brazylijczyk sędziował mecz Chorwacja – Nigeria (2:0) i podyktował rzut karny dla tej pierwszej. W tym spotkaniu pokazał też trzy żółte kartki. Za to w drugim meczu na rosyjskim Mundialu nie miał za wiele roboty, bo Francuzi z Duńczykami celowo unikali agresywnej gry i zadowolili się podziałem punktów. Teraz przed nim o wiele trudniejsze zadanie, bo przecież będzie prowadził mecz z udziałem gospodarzy Mundialu.

Podsumowując, kwartet arbitrów wyznaczonych na mecze 1/4 finału, na tych Mistrzostwach Świata prowadził już 10 meczów, w których odnotowano łącznie 26 żółtych kartek i 5 rzutów karnych. Zdaniem ekspertów z firmy totolotek.pl w poszczególnych ćwierćfinałach więcej żółtych kartek mogą obejrzeć piłkarze Urugwaju (kurs 1.90), Belgii (2.10) i Rosji (1.90). Co ciekawe, na razie nie ma tego typu na spotkanie Szwecja – Anglia. Za to w każdym z tych meczów bukmacherzy zdecydowanie typują ogólną liczbę żółtych kartek na powyżej 3.5 (kursy 1.55 lub 1.60). Co akurat trochę dziwi, patrząc na dotychczasowy bilans kartek niektórych ćwierćfinalistów…

3000PLN
zakład 100 zł
BETFAN