UEFA zapowiada spore zmiany. Jedna z nich dotyczy eliminacji mundialu
04.12.2019

Zdążyliśmy się już przyzwyczaić, że UEFA co rusz miesza w rozgrywkach reprezentacyjnych. Tym razem europejska federacja ma zamiar ujednolicić eliminacje do mistrzostw świata, aby te stały się niemalże kalką kwalifikacji do mistrzostw Europy. 

Zgodnie ze zmianami eliminacje do mundialu w Katarze ruszą w marcu 2021 roku i zakończą się w listopadzie. Czeka nas zatem ponownie krótki cykl, podczas którego jeden błąd może wiele kosztować. Oczywiście Europa otrzyma 13 miejsc, z czego 10 zespołów otrzyma automatyczny awans za zajęcia pierwszej lokaty w grupie eliminacyjnej.

Pozostałe trzy będą walczyć o miejsce na mundialu w play-offach. Łącznie w tych „barażach” zagra 12 zespołów. Dziesięć z nich to reprezentacje z drugiego miejsca w kwalifikacyjnych grupach, a pozostałe dwie ekipy zostaną dokooptowane z Ligi Narodów. Aby zatem dostać się na turniej, wspomniane trzy zespoły będą musiały wygrać półfinał oraz finał swoich baraży.

Dodatkowo Komitet Wykonawczy UEFA zgodził się na wykorzystywanie systemu VAR w nadchodzących barażach o awans do EURO 2020, a także we wspomnianych kwalifikacjach europejskich kolejnego mundialu. Tą drugą zmianę musi jednak zaakceptować jeszcze FIFA.

Od sezonu 2021/2022 ulegnie zmianie także format kobiecej Ligi Mistrzów. Kluby w pierwszej i drugiej fazie zostaną podzielone na grupę mistrzowską oraz na zespoły, które uzyskały awans dzięki zajęciu odpowiedniego miejsca w krajowych ligach. Dzięki temu zmagania w Champions League nie zostaną zdominowane przez kilka krajów, w których to piłka kobieca stoi na wyższym poziomie.

200PLN
GRAMGRUBO
GRAMGRUBO