Rosja z czteroletnim zakazem na wielkie imprezy. Zagra jednak na Euro 2020!
09.12.2019

Widmo sankcji związanych z kwestiami dopingowymi wisiało nad Rosją od dłuższego czasu. Według informacji agencji TASS, kraj ze stolicą w Moskwie otrzymał zakaz uczestnictwa w wielkich imprezach przez najbliższe cztery lata. Na EURO 2020, reprezentacja Rosji jednak zagra. 

Kara dotyczy wydarzeń pokroju igrzysk olimpijskich czy mistrzostw świata. To właśnie na tych imprezach sportowcy pod rosyjską flagą nie będą mogli uczestniczyć. Co więcej, kraj nie może ubiegać się o organizowanie  wydarzeń określanych rangą “dużych imprez”.

Nadal nie pojawił się konkretny komunikat w sprawie sportowców, którzy zdecydują się na udział pod neutralną flagą. Wielce prawdopodobne jest, że powtórzy się scenariusz z m.in. mistrzostw świata w lekkoatletyce, w których sportowcy z Rosji uczestniczyli, jednakże ze wspomnianą neutralną flagą.

Pozostaje pytanie, co z EURO 2020, które zbliża się już wielkimi krokami? Wszelkie sankcje nie dotyczącą najbliższych mistrzostw europy, które rozgrywane będą m.in. w Rosji (A dokładniej w St. Petersburgu). Turniej UEFA nie jest zaliczany do rangi “wielkich imprez”.

Aktualizacja 14:30

Cała sprawa wydaje się bardzo niejasna. Specjalna konferencja prasowa, która miała miejsce w Lozannie nie rozwiała wątpliwości. W kontekście udziału Rosji w mistrzostwach świata w piłce nożnej wielce prawdopodobne jest, że reprezentacja wystąpi w eliminacjach pod swoimi barwami, natomiast o udział w tym turnieju będzie się ubiegać do specjalnych władz. Jeżeli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, Rosja wystąpi z neutralną flagą.

200PLN
GRAMGRUBO
GRAMGRUBO