Kto i co musi zrobić żeby awansować? Liga Europy i jej wszystkie scenariusze!

12.12.2019

Wczoraj skończyła się faza grupowa Ligi Mistrzów, więc dzisiaj pora zakończyć ten sam etap w nieco mniej prestiżowych rozgrywkach. Liga Europy to nie osiem spotkań jednego dnia, ale aż sześć razy więcej. Nie wszystkie będą decydowały o awansach, ale my już znamy wszystkie potencjalne scenariusze na awans do 1/16 finału i chętnie się z Wami podzielimy!

Grupa A

W grupie A jest wszystko jasne. Sevilla zgromadziła o jeden punkt więcej niż pozostałe trzy ekipy razem wzięte! APOEL dzięki lepszemu bilansowi meczów bezpośrednich z Karabachem, nie musi obawiać się przyjazdu lidera grupy i nie musi żałować porażki z Dundelangem z pierwszej kolejki.

Grupa B

Tutaj emocji przed ostatnią kolejką nie powinno zabraknąć. Prowadzą dwie skandynawskie ekipy, które… zagrają o zwycięstwo w grupie i awans, o czym nie zapomina również Dynamo Kijów. Sytuacja niby jasna, ale istnieje scenariusz, nawet prawdopodobny, po którym będzie trzeba używać dużo matematyki.

FC Kopenhaga

– zwycięstwo i remis dają awans oraz wygraną w grupie
– porażka może dać awans, jeśli Dynamo Kijów nie wygra
– porażka może dać awans, pod warunkiem, że Duńczycy przegrają jedną bramką, Dynamo wygra jedną bramką, ale to Kopenhaga będzie miała większą liczbę strzelonych goli. Wówczas obydwa zespoły będą miały po 9pkt, taki sam bilans meczów bezpośrednich, taki sam bilans bramkowy, ale decydować będzie liczba strzelonych goli. Duńczykom awans zapewni np. taki wariant – porażka 3:4 oraz wygrana Dynama 1:0.

Malmoe

– zwycięstwo daje awans oraz wygraną w grupie
– remis lub porażka mogą dać awans z drugiego miejsca, pod warunkiem, że Dynamo nie wygra swojego meczu

Dynamo

– zwycięstwo dwoma bramkami daje pewny awans z drugiego miejsca
– zwycięstwo jedną bramką może oznaczać scenariusz, który został rozpisany w przypadku FC Kopenhagi

Grupa C

W tej grupie jasnym jest, że awans do kolejnej fazy ma w swoich rękach FC Basel. Co prawda przy ewentualnej porażce z Trabzonsporem i remisie w starciu Getafe-Krasnodar, aż trzy drużyny miałyby 10pkt na koncie, to jednak Szwajcarzy mają najlepszy bilans w spotkaniach między zainteresowanymi, co przesądziłoby sprawę awansu. A zatem sprawa rozstrzygnie się pomiędzy Hiszpanami a Rosjanami. Tutaj w lepszej sytuacji drużyna spod Madrytu. Wygrała pierwszy mecz 2:1 na wyjeździe, a dodatkowo ma lepszy bilans przy ewentualnym remisie trzech drużyn.

FC Basel

– zwycięstwo daje wygraną w grupie
– pozostałe wyniki dają awans, ale nie gwarantują zwycięstwa w grupie

Getafe

– zwycięstwo lub remis daje awans
– zwycięstwo i potknięcie Basel daje wygraną w grupie

Krasnodar

– tylko zwycięstwo daje awans
– zwycięstwo może dać wygraną w grupie, jeśli Basel się potknie

Grupa D

Tutaj kwestia awansu została załatwiona. Nieoczekiwanie PSV Eindhoven odpada z dalszej rywalizacji, a mecz LASK Linz ze Sportingiem będzie decydował o pierwszym miejscu w tabeli. Sytuacja jest prosta, Austriacy muszą wygrać, zaś Portugalczykom wystarcza remis do triumfu w grupie i lepszemu rozstawieniu w 1/16 finału.

Grupa E

Awans i wygraną w grupie zapewniony ma już Celtic, który jedzie do Rumunii raczej w celach turystycznych. Po ostatniej kolejce do gry wróciło Lazio, które ma trzy punkty straty do Cluju oraz lepszy bilans meczów bezpośrednich. To oznacza, że Włosi muszą wygrać ze Stade Rennes oraz liczyć na zwycięstwo Celtiku w Kluż-Napoka.

Grupa F

Walka o awans rozstrzygnie się pomiędzy trzema drużynami, choć to raczej w kwestiach teoretycznych. Jednak może dojść do ciekawej sytuacji w przypadku, gdy Arsenal przegrałby w Liege ze Standardem, a Eintrach tylko zremisował u siebie z Vitorią Guimaraes. Wtedy trzy drużyny miałyby po 10pkt i zastosowalibyśmy małą tabelę. W niej Arsenal, Eintracht i Standard miałyby po… 6pkt! Wtedy liczyłyby się bramki i tutaj w najlepszej sytuacji są gracze Londynu, bo mają 8:2. Gorzej wygląda sytuacja Niemców – 5:7, a w najgorszym położeniu są Belgowie – 3:7. Krótko mówiąc tylko wysoka wygrana ratowałaby w tej sytuacji Standard.

Jest jednak łatwiejsza droga dla Belgów. To po prostu zwycięstwo i porażka Eintrachtu u siebie. A zatem walka powinna być pomiędzy drużynami z państw o tych samych barwach, bo trudno oczekiwać, że Arsenal miałby przegrać w Liege wynikiem w okolicach dwucyfrowego, bo tylko taka katastrofa pozbawi londyńczyków awansu.

Grupa G

Dla wszystkich fanów matematyki w piłce nożnej, grupa G może stanowić… mokry sen. Przed ostatnią kolejką wszystkie drużyny mają szansę na awans! W najlepszej sytuacji Glasgow Rangers, którym wystarcza remis do pewnego awansu. Scenariuszy jest jednak wiele i wszystkie rozpisaliśmy poniżej:

Glasgow Rangers

– zwycięstwo daje awans i wygraną w grupie
– remis daje awans, ale nie gwarantuje wygranej w grupie
– porażka może dać awans, jeśli Porto zremisuje z Feyenoordem

Porto

– zwycięstwo daje awans
– zwycięstwo oraz porażka Rangers daje zwycięstwo w grupie
– remis daje awans, jeśli Young Boys nie wygra w Glasgow

Young Boys

– zwycięstwo daje awans
– zwycięstwo oraz brak wygranej Porto w drugim meczu daje wygraną w grupie
– remis daje awans, jeśli Feyenoord wygra w Porto

Feyenoord

– zwycięstwo i wygrana Rangers daje awans

Grupa H

Z kolei fani bezpośrednich rywalizacji będą żywo zainteresowani meczem w Razgradzie. To dlatego, że pewny awans z tej grupy ma Espanyol, który przy okazji wygrał rywalizację. Na ostatnim meczu zakończy CSKA Moskwa, zaś sprawa drugiego miejsca rozstrzygnie się w meczu Łudogorec-Ferencvaros. W lepszej sytuacji przystepują do tego meczu Bułgarzy, którzy mają punkt więcej, a zatem remis wystarczy im do awansu. Co ciekawe to będzie czwarte spotkanie tych drużyn w tym sezonie. Dwie biało-zielone ekipy w lipcu rywalizowały w kwalifikacjach do Ligi Mistrzów i wtedy oba spotkania wygrał Ferencvaros, w tym 3:2 w Bułgarii. Taki wynik dzisiaj da awans FTC.

Grupa I

Kwestia awansu rozstrzygnięta i wiosną w 1/16 finału zobaczymy Gent oraz Wolfsburg. Otwartą sprawą jest wygrana w grupie. Jedni i drudzy mają mecz u siebie, ale w lepszej sytuacji Belgowie, którzy mają o punkt więcej oraz lepszy bilans meczów bezpośrednich. Jeśli wygrają z Oleksandrią sprawa będzie rozstrzygnięta, natomiast potknięcie stworzy szansę Niemcom. Drużyna z miasta Volskwagena musi wygrać i liczyć na remis lub porażkę ekipy z Gendawy. Każdy inny scenariusz zachowuje status quo.

Grupa J

Ciekawa sytuacja w jednej z ostatnich grup, gdzie walka toczy się pomiędzy trzema drużynami. Faworytami wydają się być liderzy grupy, którzy grają u siebie i zwycięstwa dałyby im awans. Jakie są potencjalne scenariusze?

Borussia

– zwycięstwo daje awans i wygraną w grupie
– remis daje awans, ale żeby wygrać grupę potrzebowaliby potknięcia Romy
– porażka może dać awans, jeśli Roma przegra

Roma

– zwycięstwo i remis dają awans
– zwycięstwo i potknięcie Borussii daje wygraną w grupie
– porażka może dać awans, jeśli Istanbul BB nie wygra

Istanbul BB

– tylko zwycięstwo daje awans
– zwycięstwo oraz brak wygranej Romy daje wygraną w grupie

Grupa K

Kolejna grupa, w której najlepsza dwójka jest znana. Punkt przewagi Bragi nad Wolverhampton daje Portugalczykom małą przewagę przed ostatnią kolejką. Wolverhampton musi wygrać i liczyć na potknięcie Bragi, żeby doszło do jakiejkolwiek roszady, gdyż pozostałe opcje zachowują nam dotychczasową pozycje wśród liderującej dwójki.

Grupa L

W ostatniej grupie również pozostała rywalizacja o wygraną pomiędzy dwoma drużynami, które już awansowały. Dwa tygodnie temu AZ Alkmaar rzutem na taśmę odrobił dwie bramki straty i zapewnił sobie awans, właśnie kosztem Partizana. Teraz Holendrzy jadą na Old Trafford i tylko zwycięstwo da im wygraną w grupie. Manchester United do szczęścia potrzebny jest remis.