Jorge Sampaoli rezygnuje z pracy
11.12.2019

Do niedawna jedno z najgorętszych nazwisk na trenerskim rynku i wydawało się, że będzie kolejnym argentyńskim szkoleniowcem, którym zawojuje Europę. Niestety, kompletnie nieudana przygoda z reprezentacją Argentyny mocno nadszarpnęła jego trenerski wizerunek. Minione 12 miesięcy w roli szkoleniowca Santosu było udane, ale… Jorge Sampaoli uznał, że jego czas w portowym mieście dobiegł końca i postanowił odejść z pracy!

O co poszło? M.in. o żądania Sampaolego. Argentyński szkoleniowiec chciał dalszego inwestowania w drużynę, ale prezydent klubu Jose Carlos Peres uznał, że klubu nie stać na kolejne wydatki, po tym jak klub wydał około 80 milionów reali na 14. zawodników w tym sezonie. W związku z tym Sampaoli odchodzi i już chętnych na jego usługi nie brakuje. Wśród zainteresowanych jest Palmeiras, Flamengo – jeśli odejdzie Jorge Jesus –  a także kluby z Europy czy argentyński Racing, który jednak chce bardzo szybkiego angażu dla charyzmatycznego szkoleniowca.

Co ciekawe początkowo kara za zerwanie umowy przez trenera miała wynieść 10 milionów reali, czyli mniej więcej 2,5 miliona euro. Kontrakt argentyńskiego szkoleniowca był ważny do końca 2020 roku. Nie wiadomo jednak do kiedy ten zapis jest ważny, więc trudno w tym momencie orzec czy Sampaoli będzie zmuszony do zapłaty takiej kwoty na rzecz klubu. Trzeba jednak wiedzieć, że w Brazylii kwoty, które podawane są przy uposażeniu trenera, zawsze obejmują samego zainteresowanego, ale również jego sztab. Zatem cała kwota byłaby nieco rozłożona na pozostałych, odchodzących z nim, członków zespołu Sampaolego.

W tym sezonie Santos zajął drugie miejsce i zdobył największą liczbę punktów w lidze od… 2006 roku! Ponadto Peixe byli bardzo chwaleni za styl, w którym grali i zakończyli sezon w roli wicemistrza, gdy w ostatniej kolejce pokonali Flamengo 4:0! Gorzej poszło w pozostałych rozgrywkach. Pierwsze w kolejności były mistrzostwa stanu Sao Paulo, w których Santos odpadł w półfinale z Corinthians, później sensacyjnie poległ z urugwajskim River Plate w I rundzie Copa Sudamericana, a ostatecznie odpadł w 1/8 finału Pucharu Brazylii przeciwko Atletico Mineiro. 35 zwycięstw, 15 remisów i 15 porażek – taki jest ostateczny bilans Sampaolego w Santosie. Krótko mówiąc w 65 spotkaniach zdobył 120 punktów, co daje 1,85 pkt/mecz i trzeba przyznać, że Santos traci baaardzo dobrego trenera, zaś Jorge Sampaoli teraz może rozpisać przetarg lub konkurs ofert. Kto da najwięcej, ten zgarnia ucznia Marcelo Bielsy!

200PLN
GRAMGRUBO
GRAMGRUBO