Transfery last minute mają zaskoczyć zespół Górnika
12.07.2018

W pierwszej rundzie kwalifikacji Ligi Europy Górnik zmierzy się w czwartek (godz. 20 ) z ostatnią drużyną ligi mołdawskiej. Przed spotkaniem rywale dokonali kilku wzmocnień i zapowiadają sprawienie niespodzianki. – Górnik jest faworytem, ale chcemy pokazać się z jak najlepszej strony i powalczyć korzystny wynik – zapowiada prezes klubu, Adrian Bogdan.

Zaria Balti wydaje się najlepszym rywalem dla Górnika. W trwającym obecnie sezonie nie spisuje się najlepiej. Po rozegraniu 14. kolejek zajmuje ostatnie miejsce w tabeli z dorobkiem 9. punktów. Bilans: jedno zwycięstwo, sześć remisów i siedem porażek, bramki 13:25. Najskuteczniejszym piłkarzem zespołu jest Vadim Gulceac – 5 goli. 19-letni napastnik na koncie ma kilka występów w młodzieżowych reprezentacjach swojego kraju. – Bez wątpienia Górnik jest faworytem tego dwumeczu – przyznaje Bogdan.

Były bramkarz występował m.in. w Rapidzie Bukareszt, Zorii Ługańsk czy Politehnice Timisoara. Zanotował jeden występ w reprezentacji. Po zakończeniu kariery pracował jako trener bramkarzy, również w kadrze. W 2014 roku startował w wyborach do parlamentu Mołdawii. Bez powodzenia.

Transfery w ostatnim czasie

Zaria w ubiegłym sezonie zajęła piąte miejsce w mołdawskiej ekstraklasie, która jest rozgrywana systemem wiosna-jesień. Możliwość gry w eliminacjach do Ligi Europy otrzymała po tym, jak z rozgrywek wycofała się Dacia Kiszyniów. Przed spotkaniem z Górnikiem klub pozyskał sześciu piłkarzy, w tym pięciu Brazylijczyków. Dwóch z nich zostało zgłoszonych do kadry na I rundę eliminacji LE na dzień przed meczem. – Mamy bardzo dobrego agenta, który zna tamtejszy rynek i poleca nam wartościowych piłkarzy. Trzech z nich jest z nami już trzy tygodnie, a dwóch przyjechało dwa tygodnie temu. Myślę, że kilku z nich zobaczymy na boisku w Zabrzu. To może być element zaskoczenia, bo Górnik nie bardzo wie, jaką prezentują klasę – stwierdził Bogdan.

Mołdawski klub nie może poszczycić się żadnymi osiągnięciami w rozgrywkach pucharowych. W ostatnich latach odpada w pierwszej, najpóźniej w drugiej rundzie eliminacji do LE. W poprzednim sezonie Zaria pokonała FK Sarajevo 2:1, 1:2, w karnych 6:5, a w II rundzie wyeliminowana została przez Apollon Limassol 1:2, 0:3. W historii rywalizacji polsko-mołdawskiej będzie to dziewiąte starcie. Bilans jest korzystny dla naszych drużyn, ale nieznacznie: trzy zwycięstwa, trzy remisy oraz dwie porażki.

200PLN
GRAMGRUBO
GRAMGRUBO