Premier League – najlepsi strzelcy i asystenci dziesięciolecia

31.12.2019
Ostatnia aktualizacja 10 stycznia, 2020 o 11:40

Nie ma drugiej ligi, w której występuje aż tylu znakomitych zawodników. Co prawda od ostatniego zdobywcy Złotej Piłki występującego w Premier League minęło już ponad dziesięć lat, ale to nie zmienia pewnych rzeczy i ogólnego wrażenia, które jest podobne niemal w przypadku każdego.

Dlaczego Premier League jest wyjątkowa? Drużyny środka stawki mogą pozwolić sobie na graczy, którzy odgrywali główne role w czołowych klubach innych lig, nawet z TOP5. To sprawia, że z przyjemnością ogląda się starcia nie tylko zespołów z czuba tabeli, a przy okazji dostarcza nam „wrażeń estetycznych” i nie tylko.

W EPL występowało i wciąż występuje wielu zawodników, którzy zdobywanie bramek mają po prostu zakodowane. W ostatnich dziesięciu latach przez ligę uważaną przez wielu za najlepszą na świecie przewinęło się wielu świetnych napastników. Który był najskuteczniejszy?

Zaskoczenia? Wśród liderów raczej ich nie ma. Na szczycie znalazł się Kun Aguero przed Harrym Kane’em, a to właśnie tę dwójkę wiele osób na przestrzeni ostatnich lat uważało za najlepszą. Ciekawie prezentuje się także zestawienie graczy, którzy popisali się największą liczbą asyst. Tu znajdziemy już nieco większe zaskoczenia.

O ile czołówka wydaje się dosyć oczywista, a pierwsza czwórka to zawodnicy, dla których „asysta” to drugie imię, niespodzianką jest na pewno ten, który zamyka pierwszą dziesiątkę. Biorąc pod uwagę, ilu kapitalnych pomocników (i nie tylko) oglądaliśmy w Premier League w ostatnim dziesięcioleciu, obecność Chrisa Brunta, żywej legendy West Bromwich Albion, jest zaskoczeniem.

Ciekawe, jacy gracze zdominują kolejne dziesięciolecie… Macie jakieś pomysły?

typy dnia
kurs 1.73
Pogoń Szczecin - Korona Kielce
BTTS
TAK
kurs 1.76
Legia Warszawa - Zagłębie Lubin
Obie drużyny strzelą gola
TAK
kurs 1.90
Motor Lublin - Raków Częstochowa
Obie drużyny strzelą gola
TAK