Ważna zmiana UEFA. Nowe przepisy VAR już od EURO 2020?

03.01.2020

VAR w Premier League niemalże co kolejkę jest przedmiotem wielu dyskusji. Nie inaczej było w okresie świąteczno-noworocznym, kiedy sędziowie popełnili kilka niewytłumaczalnych decyzji. Już niebawem może się to zmienić za sprawą „12-centymetrowej linii” wprowadzonej przez UEFA.

Według informacji „Sport.pl”, sędziowie otrzymaliby dzięki temu pewien margines błędu w podejmowaniu decyzji na temat spalonego. Do zmian miałoby dojść jeszcze przed EURO 2020, tak aby na głównej imprezie korzystać już z tej zasady.

Obecnie w Anglii kibice mają zwyczajnie dość tego systemu, który jest wykorzystywany w przedziwny sposób. Kreski, irracjonalne umieszczanie linii spalonego i brak wykorzystania monitorów na stadionach przez sędziów głównych – to wszystko zbiera negatywne emocje wokół tego wynalazku. Do tego stopnia, że fani angielskiej piłki postanowili nawet puścić w eter petycje o zrezygnowaniu z VAR-u, która zebrała dość sporo głosów.

System wideoweryfikacji został niedawno skrytykowany przez prezydenta UEFA, Aleksandra Ceferina, który w ostatnim czasie toczy wojnę z Gianni Infantino głównie o Klubowe Mistrzostwa Świata. Teraz ma jednak kolejny powód do kłótni, ponieważ system wprowadzony przez FIFA nie działa jak należy i mamy wrażenie, że dyskusje po meczu dotyczą jednego tematu. I bynajmniej nie jest to gra piłkarzy