Były piłkarz Korony i Jagiellonii został trenerem wicelidera słowackiej ekstraklasy

03.01.2020

Pavol Stano przez lata występował w polskiej ekstraklasie. Teraz został trenerem słowackiej Żiliny. Zespół jest wiceliderem Fortuna Ligi.

Słowak spędził w polskiej lidze dziesięć lat. W 2007 roku trafił do Polonii Bytom, gdzie spędził rok. Następnie grał w Jagiellonii, Koronie, Podbeskidziu i Termalice. W ekstraklasie zanotował 243 występy, co jest drugim najlepszym wynikiem w historii ligi, jeśli chodzi o obcokrajowców.

Prowadzenie Żiliny to dotychczas największe wyzwanie w karierze trenerskiej Stano. Były zawodnik był do tej pory kolejno pierwszym trenerem słowackiego Tatrana Krosno, asystentem Marcina Kaczmarka i Jacka Zielińskiego w Niecieczy. Przez ostatnie 1,5 roku jest związany z Żiliną. Początkowo był asystentem Jaroslava Kentosa. Szkoleniowiec od nowego roku objął kadrę Słowacji U-21, w związku z czym jego obowiązki przejął Pavol Stano.

Żilina zajmuje w tym momencie drugie miejsce w słowackiej ekstraklasie, z 35 punktami na koncie. W zespole występuje dwóch Polaków – Jakub Kiwior i Dawid Kurminowski. W sezonie 2010/2011 klub awansował do fazy grupowej Ligi Mistrzów, co jest jego największym sukcesem na europejskiej arenie.

Fot. YouTube