Nowy turniej reprezentacyjny już za dwa lata. UEFA chce zagrać na nosie FIFA

18.02.2020

UEFA i jej południowoamerykański odpowiednik CONMEBOL dyskutują nad stworzeniem nowego międzykontynentalnego reprezentacyjnego turnieju. Na czym owe rozgrywki miałyby polegać i kto wejdzie w ich skład?

Prezydent europejskiej federacji Aleksander Ceferin w lipcu ubiegłego roku zdradził, że obie organizacje prowadzą rozmowy na temat wspólnego projektu. Informacje pochodzące z brazylijskiego portali „Globo Esporte” donoszą o spotkaniach liderów obu federacji kilka dni temu w Nyonie.

W turnieju miałyby wziąć udział po dwa zespoły z każdej federacji. Mowa o ekipach, które zajmą pierwsze oraz drugie miejsce na EURO 2020 oraz Copa America. Pierwsza edycja turnieju miała podobno odbyć się w dniach 21–29 marca 2022 r. Wszystkie mecze zostaną rozegrane na dwóch stadionach w tym samym mieście, aby ograniczyć koszty i potrzebę przelotów drużyn oraz kibiców. Ten sam format turnieju dotyczyłby również kobiet i rozgrywek futsalowych.

Wstępnie omówiono jedynie plany na kolejne dwa lata, ale obie strony spróbują rozwinąć ten pomysł po ustaleniu kalendarza rozgrywek na 2024 rok. UEFA i CONMEBOL wcześniej wspólnie organizowali Puchar Interkontynentalny, w którym brali udział zwycięzcy najważniejszych rozgrywek klubowych dwóch kontynentów, czyli Ligi Mistrzów i Copa Libertadores. Turniej ten trwał od 1960 do 2004 roku zanim został na stałe połączony w Klubowe Mistrzostwa Świata.

Według niektórych źródeł UEFA oraz CONMEBOL chcą wbić tym pomysłem niejako szpilkę w działania FIFA, która bez ich zgody przemodelowała wspomniane KMŚ.