Ekstraklasa z osiemnastoma drużynami coraz bliżej!

20.02.2020

Wydaje się, że wprowadzenie formatu z większą liczbą zespołów w PKO BP Ekstraklasie jest już kwestią czasu. Sam pomysł rozważają poważnie zarówno kluby, jak i przedstawiciele Polskiego Związku Piłki Nożnej. Dlatego też w czwartek 20 lutego 2020 roku w siedzibie PZPN odbyło się specjalne spotkanie, na którym dyskutowano w kontekście formatu rozgrywek.

Sam pomysł ze zwiększeniem liczby drużyn powstał przede wszystkim z inicjatywy Zbigniewa Bońka. Obecny prezes PZPN na koniec swojego kadencji chciałby przeprowadzić wielką reformę, która wprowadziłaby poważną zmianę w lidze. Nie można bowiem inaczej określić liczby zespołów rywalizujących w najwyższej klasie rozgrywkowej. Jak wiadomo, obecnie w polskiej lidze obserwujemy zmagania szesnastu ekip. W przyszłości ma to się zmienić.

W czwartek na spotkaniu przedstawicieli PZPN i klubów z PKO BP Ekstraklasy dyskutowano w kontekście wprowadzenia formatu rywalizacji osiemnastu klubów. Przy takim rozwiązaniu bylibyśmy świadkami 34 kolejek w sezonie. Nowa struktura miałaby funkcjonować od sezonu 2021/2022.

Obraz może zawierać: 1 osoba, uśmiecha się, tekst

Kwestia zwiększenia liczby drużyn zostanie poruszona już na piątkowym posiedzeniu zarządu PZPN. Można przypuszczać, że podjęte zostaną pierwsze kroki w celu przygotowania formalnych spraw dotyczących zmiany.

Format z osiemnastoma ekipami ma tyle samo zwolenników, co przeciwników. Niektórzy twierdzą, że poziom ligi spadnie z powodu większej liczby zespołów. Inni sugerują, że taka liczebność ekstraklasy przybliżyłaby do standardów, jakie panują w najlepszych, europejskich ligach.