“Manita” na Camp Nou. Braithwaite w debiucie pomógł Messiemu sięgnąć kosmosu
22.02.2020

Wokół Barcelony w ostatnich tygodniach działo się tyle negatywnego szumu, jakiego nie widzieliśmy naprawdę od wielu, wielu lat. Atmosfera wokół klubu nie jest ciekawa, na szczęście dla kibiców przynajmniej na boisku wszystko zaczyna wyglądać chociaż odrobinę, ale jednak lepiej.

W sobotnim meczu 25. kolejki LaLiga Barcelona podjęła u siebie Eibar i choć początkowo się męczyła, ostatecznie wygrała 5:0, notując tak zwaną “manitę”. Bohaterem spotkania został Leo Messi, który najdłuższą od lat posuchę w lidze przerwał zdobywając… cztery gole. W tym kosmicznym osiągnięciu pomógł mu dość niespodziewany kolega.

Co ciekawe, warte odnotowania jest nie tylko to, że dzięki wspomnianym bramkom Barcelona po raz pierwszy w historii stała się drużyną z największą liczbą goli zdobytych w LaLiga. “Blaugrana” wyprzedziła właśnie Real Madryt, który był liderem tej statystyki od 1963 roku.

Wydarzenie pod pewnym względem epokowe, ale być może nie byłoby go (przynajmniej dziś), gdyby nie… Martin Braithwaite. Tak – zawodnik pozyskany kilka dni temu z Leganes, wyśmiany przez połowę Internetu, pojawił się na murawie w 72. minucie i naprawdę “zrobił różnicę”.

28-latek, poza tym, że jego pierwsze dośrodkowanie zakończyło się daleko i wysoko za bramką, śmiało może zapisać sobie asysty przy dwóch ostatnich bramkach. Duńczyk najpierw kapitalnie wywalczył pozycję w polu karnym, znalazł miejsce do dogrania piłki i obsłużył Messiego niemal “patelnią”.

Dwie minuty później, po świetnym wyjściu na wolne pole, sam był centymetry od zdobycia bramki, jednak jego strzał odbił się od bramkarza rywali w taki sposób, że piłka powędrowała pod nogi Arthura, który ustalił wynik spotkania.

Biorąc pod uwagę to, jak bardzo nie wierzono w Duńczyka oraz fakt, iż odbył z kolegami zaledwie jeden trening, występ można uznać za “raczej” udany. Być może okaże się to jedną jaskółką, która wiosny nie uczyni, jednak mimo wszystko 28-latkowi należą się brawa. Kto wie, może Braithwaite zostanie bardziej przydatnym zawodnikiem, niż sądzono…