Stało się – część spotkań Serie A odwołanych z powodu koronawirusa

23.02.2020

Dopiero co pisaliśmy, że z powodu napiętej sytuacji we Włoszech zostało odwołanych wiele spotkań niższych lig, ale „na szczęście” nie dotknęło to jeszcze Serie A i Serie B. Cóż, minęła niecała doba i niestety musimy zaktualizować te informacje…

Inter – Sampdoria, Atalanta – Sassuolo i Hellas Verona – Cagliari, te mecze Serie A zaplanowane na niedzielę zostały przełożone z powodu epidemii. Choć na razie bardziej pasuje określenie „odwołane”, gdyż w wyniku ciągle rozwijającej się sytuacji z epidemią naprawdę nie wiadomo, kiedy (i czy) uda się je nadrobić.

W ciągu ostatniej doby aż trzykrotnie wzrosła potwierdzona liczba zakażeń (77), odnotowano także dwa zgony. Premier Włoch zadecydował, że miasta, w których wykryto ogniska epidemii zostaną zamknięte – nie będzie można do nich wjechać ani wyjechać. Pierwsze przypadki wykryto w Mediolanie i Turynie. Odizolowano już 10 gmin, zamknięto szkoły, uniwersytety i urzędy.

– Monitorujemy i stopniowo podejmujemy wszystkie niezbędne środki. Nie chcemy wzbudzać niepokoju, ale oczywiste jest, że wydarzenia sportowe należą do miejsc, w których problemy mogą się najmocniej ujawniać. Musimy zapobiegać zagrożeniom i chronić wszystkich, którzy mogliby uczestniczyć w wydarzeniach sportowych. Kieruje nami maksymalna ostrożność – powiedział minister sportu, Vincenzo Spadafora, cytowany przez „Sky Sport”.

Na przybycie epidemii poważnie przygotowuje się już także m.in. Francja. Biorąc pod uwagę skalę problemu i jego błyskawiczne rozwijanie się, trzeba zadać sobie pytanie, co z takimi imprezami jak Igrzyska w Tokio, czy nawet mistrzostwa Europy…