Luka Modrić najlepszym piłkarzem turnieju w Rosji

15.07.2018

Pomocnik Realu Madryt Luka Modrić został uhonorowany Złotą Piłką dla najlepszego piłkarza turnieju finałowego mistrzostw świata 2018 w Rosji. To pierwsze w historii tego typu wyróżnienie dla reprezentanta Chorwacji.


– W czasie mistrzostw był fantastycznym liderem swojego zespołu. Nie było dla niego straconych piłek. Harował na całym boisku, zarówno w ofensywie, jak i defensywie. Był niemal wszędzie. Zwalniał i przyspieszał tempo gry. W trudnych momentach dawał drużynie sygnał do walki, nigdy nie odpuszczał – podkreśla trener Maciej Bartoszek. Jan Tomaszewski stwierdził nawet, że w czasie turnieju w Rosji stracił pół twarzy. – Harował na całym boisku. Widać po jego twarzy, że schudł – stwierdził w jednym z wywiadów były bramkarz reprezentacji Polski.

Złote Rękawice dla najlepszego bramkarza turnieju otrzymał Belg Thibaut Courtois. Ta nagroda przyznawana jest od 1994 roku. Najlepszym piłkarzem młodego pokolenia, który w dniu rozpoczęcia turnieju nie ukończył 21 lat, wybrano Francuza Kyliana Mbappe. W 1974 roku w tej kategorii najlepszy okazał się Władysław Żmuda. Nagroda fair play trafiła do reprezentacji Hiszpanii.  Trafia do zespołu najrzadziej przekraczającego przepisy, spośród tych, które przeszły fazę grupową.


Najlepszym strzelcem mistrzostw został Harry Kane. Anglik zdobył sześć goli w siedmiu meczach. Pięć z nich w fazie grupowej, trzy z rzutów karnych. W 1974 roku najskuteczniejszym zawodnikiem mistrzostw był Polak, Grzegorz Lato – siedem trafień.