Koronawirus News: Serie A stąpa po cienkiej linie, pierwszy zakażony prezydent

08.03.2020
Ostatnia aktualizacja 27 czerwca, 2023 o 14:41

Koronawirus rozprzestrzenia się po całym świecie coraz bardziej, nie inaczej jest także w świecie piłki nożnej. Na dobrą sprawę kilka razy dziennie moglibyśmy o kolejnych informacjach, zakażeniach, kwarantannach, spekulacjach. Zdajemy sobie jednak sprawę, że ten temat w zbyt dużych ilościach zaczyna po prostu… męczyć. Postanowiliśmy więc, że zamiast się rozdrabniać, będziemy regularnie przygotowywali aktualizację sytuacji z najważniejszymi wydarzeniami, które będziecie mogli znaleźć właśnie w tym wątku.


Niedziela, 8 marzec

Niedzielne południe, które teoretycznie powinno być spokojne, na pewno nie było takim we Włoszech. Prezes tamtejszego Związku Piłkarzy, Damiano Tommasi, zaapelował bowiem w otwartym liście, by natychmiast zawiesić rozgrywki.

Niecodzienna sytuacja wydarzyła się przed starciem Parmy ze SPAL. Zawodnicy już czekali w tunelu na wyjście na plac gry, ale zostali cofnięciu. Decyzja o tym, czy mecz zostanie rozegrany, była kilkukrotnie przekładana w czasie. Ostatecznie zadecydowano, że spotkanie się odbędzie, ale oczywiście ze znacznym opóźnieniem. Pozostałe niedzielne mecze także postanowiono rozegrać, oczywiście przy pustych trybunach.

Czy sezon uda się dokończyć? Na ten moment naprawdę trudno to ocenić. Albo inaczej – trudno być w tym temacie optymistą, widząc jak sytuacja się rozwija. Jeszcze w nocy Novara, klub Serie C, potwierdziła, że koronawirusem zakażony jest jej prezydent.

Nieciekawie dzieje się nie tylko we Włoszech. Rumunia, w której wirus po raz pierwszy wykryto pod koniec lutego, zdecydowała się oficjalnie na zakaz organizowania imprez masowych (powyżej tysiąca osób). To drugi współorganizator zbliżających się mistrzostw Europy, który zdecydował się na taki krok. Czy jest czego się obawiać?

– Nadal uważam, że wszystko będzie pod kontrolą, zanim zaczną się Euro. Nie martwię się o to. Jest jeszcze tyle czasu, że nie można mówić o konkretnych scenariuszach, kiedy rozpocznie się Euro. Ponownie, chciałbym podkreślić, jesteśmy spokojni i pewni. Na razie wszystko jest pod kontrolą – przekonuje Aleksander Ceferin, prezydent UEFA.


Sobota, 7 marzec