Najszybciej biegał Mbappe, najwięcej Modrić. Wydarzyło się w Rosji

16.07.2018
Ostatnia aktualizacja 17 lipca, 2018 o 23:08

Reprezentacja Francji po raz drugi w historii została mistrzem świata. W finale po fantastycznym widowisku pokonała Chorwację 4:2. Brązowy medal wywalczyła Belgia, wygrywając w „finale pocieszenia” z Anglią 2:0.

Mbappe najszybszy!

Osiem reprezentacji może się pochwalić tytułem mistrza świata. Oprócz Francji są to: Urugwaj, Włochy, Niemcy, Brazylia, Anglia, Argentyna i Hiszpania.

64 spotkania obejrzało z trybun 3 031 744 widzów, co daje średnią 47 371 na spotkanie. Najlepszy pod względem frekwencji był turniej w USA w 1994 roku: łącznie 3 587 538 osób, średnia 68 991 na mecz.

Didier Deschamps jest trzecim człowiekiem w historii, która cieszył się z tytułu mistrzowskiego zarówno jako piłkarz  w 1998 roku, jak i trener. Wcześniej dokonali tego Brazylijczyk Mario Zagallo i Niemiec Franz Beckenbauer.

Kylian Mbappe w meczu 1/8 finału z Argentyną osiągnął prędkość 38 km/h i tym samym został najszybszym piłkarzem w historii mistrzostw.

Uhonorowany Złotą Piłką dla najlepszego piłkarza turnieju finałowego Chorwat Luka Modric w siedmiu spotkaniach przebiegł 63 kilometry.

Francuz Paul Pogba został pierwszym piłkarzem Manchesteru United, który zdobył bramkę w finałowym meczu mistrzostw świata.

Podczas mistrzostw w Rosji strzelono 169 bramek. Dwanaście z nich padło po strzałach samobójczych. Najwięcej w historii.

Piłkarze Francji tylko w jednym meczu  z Argentyną, musieli odrabiać straty. W całym turnieju przegrywali jedynie przez 9 minut i 12 sekund.

45 lat i 161 dni miał bramkarz Egiptu Essam El Hadary w meczu z Arabią Saudyjską (1:2). Tym samym został najstarszym w historii piłkarzem grającym w spotkaniu mistrzostw świata. Do tego najstarszym, który obronił rzut karny.

Najskuteczniejszym piłkarzem z sześcioma trafieniami został Anglik Harry Kane. Najwięcej bramek zdobyli piłkarze Tottenhamu Hotspur – 12.

Poprzednie mistrzostwa, w których w finale strzelono do przerwy trzy bramki, odbyły się w 1974 roku w RFN. Gospodarze prowadzili po pierwszej połowie z Holandią 2:1. Po zmianie stron więcej goli nie było.

W 21 dotychczasowych turniejach finałowych piłkarskich mistrzostw świata rozegrano 900 meczów, w których padło 2548 bramek. Średnia goli zdobytych w jednym spotkaniu: 2,83.

0 – tyle celnych strzałów na bramkę oddał w siedmiu meczach Olivier Giroud. Napastnik reprezentacji Francji, który na boisku spędził łącznie 564 minuty, zanotował 13 niecelnych uderzeń.

Reprezentacje Islandii i Panamy debiutowały na mistrzostwach. Obie nie wyszły z grupy.

Raphael Varane z reprezentacją Francji triumfował w mundialu, a wcześniej z Realem Madryt w Lidze Mistrzów. W przeszłości ośmiu zawodników w jednym roku świętowało taki sukces. W 1974 roku Niemcy z Bayernu Monachium: Sepp Maier, Paul Breitner, Hans-Georg Schwarzenbeck, Franz Beckenbauer, Gerd Mueller i Uli Hoeness. W 1998 roku Francuz Christian Karembeu, a cztery lata później Brazylijczyk Roberto Carlos, obaj jako piłkarze Realu Madryt.