Mesut Oezil pożegnał się z kadrą. Z powodu poczucia rasizmu

22.07.2018

Mesut Oezil zrezygnował z gry w reprezentacji Niemiec. 29-letni piłkarz wydał oświadczenie na Twitterze, w którym swoją decyzję uzasadnił krytyką i atakami na niego po wspólnym zdjęciu z prezydentem Turcji Recepem Tayyipe Erdoganem przed mundialem Mistrz świata z 2014 roku wyjaśnił, że poczuł się niechciany w drużynie narodowej.

Piłkarz Arsenalu Londyn zaznaczył że do rezygnacji z gry w drużynie narodowej zmusiło go zachowanie przedstawicieli niemieckiej federacji (DFB). Pomocnik od lat był kozłem ofiarnym dla kibiców reprezentacji Niemiec. Gdy przed mundialem w Rosji sfotografował się z prezydentem Turcji Recepem Erdoganem, fani domagali się, żeby został wyrzucony z reprezentacji. 92-krotny reprezentant Niemiec w niedzielę zamieścił na Twitterze długie oświadczenie. – Nie będę więcej grał dla Niemiec na poziomie międzynarodowym z powodu poczucia rasizmu i braku szacunku. Nosiłem niemiecką koszulkę z dumą i podekscytowaniem, ale teraz tego nie czuję – napisał


Mający tureckie korzenie piłkarz zaatakował w oświadczeniu prezydenta DFB Reinharda Grindela i innych działaczy federacji, a także niemieckie społeczeństwo. – W oczach Grindela i jego zwolenników jestem Niemcem, kiedy wygrywamy, a kiedy przegrywamy, jestem imigrantem. Choć płacę w Niemczech podatki, wspieram niemieckie szkoły i wygrałem z Niemcami mistrzostwo świata w 2014 roku, wciąż nie jestem akceptowany w społeczeństwie – podkreślił Oezil.

– Ubliżanie mi i mojej rodzinie z powodu pochodzenia jest obrzydliwe. Ta decyzja była dla mnie ekstremalnie trudna, ale kiedy wysocy rangą działacze DFB potraktowali mnie tak, jak mnie potraktowali, to było dla mnie za dużo. Rasizm nigdy nie powinien być akceptowany – dodał pomocnik.

Oezil w reprezentacji Niemiec zadebiutował w 2009 roku. Zagrał na trzech mistrzostwach świata: w 2010, 2014 i 2018 roku, zdobywając dwa medale złoty w Brazylii i brązowy w RPA. Cztery lata temu w Brazylii został uznany za jednego z lepszych zawodników turnieju. Na koncie ma również dwa udziały w mistrzostwach Europy: w 2012 i cztery lata później.