Liga Europy: Kolejorz w twierdzy Soligorsk

25.07.2018
kurs 2.1
Liga Europy
Szachtior Soligorsk - Lech Poznań (I połowa)
X

15 meczów z rzędu bez porażki, 7 kolejnych zwycięstw u siebie i 432 minuty bez straty gola na własnym stadionie – tak prezentują się ostatnie dokonania piłkarzy Szachtiora Soligorsk, którzy w czwartkowy wieczór zagrają z Lechem Poznań. Czy piłkarze trenera Ivana Djurdjevicia znajdą sposób na twierdzę Soligorsk?

Może być trudno, bo mimo zwycięstwa w Płocku z Wisłą (2:1) na inaugurację nowego sezonu Ekstraklasy, lechici nadal nie przekonują swoją grą, co nawet nie ukrywał po meczu trener Djurdjević. – Pierwszy kwadrans w naszym wykonaniu był bardzo słaby. Zagraliśmy bojaźliwie, ale z biegiem czasu było lepiej. Graliśmy nerwowo. Mogliśmy lepiej wykorzystać kilka kontrataków, ale się nie udało – tak szkoleniowiec ocenił występ swoich piłkarzy.

W Płocku bardzo słaby był tylko kwadrans, ale we wcześniejszym występie w Lidze Europy, z FC Gandzasar Kapan na wyjeździe, Kolejorz zagrał słabo całe spotkanie i cudem uniknął dogrywki, a może i jeszcze większych kłopotów. Do poznańskiego zespołu już dołączyli dwaj Portugalczycy – pomocnik Pedro Tiba i napastnik Joao Amaral. Ten pierwszy już zdobył efektowną bramkę, dającą trzy punkty drużynie na boisku w Płocku. Joao Amaral jeszcze czeka na oficjalny debiut w poznańskim zespole. Trener Djurdjević będzie mógł z niego skorzystać w spotkaniu z Szachtiorem.

O rywalu Lecha pisaliśmy już w oddzielnym tekście, który możecie przeczytać tutaj. Ekipa z Soligorska to doświadczony pucharowicz, który w dodatku obecnie jest w bardzo dobrej formie, o czy wspomnieliśmy na wstępie. Trudno go pokonać, traci mało goli, a już z własnego stadionu stworzył prawdziwą twierdzę. W białoruskiej Premier Lidze (grającej systemem wiosna-jesień) w bieżącym sezonie 2018 w 16 meczach stracił tylko 6 goli, co jest zdecydowanie najlepszym wynikiem w całej lidze. Na własnym stadionie Stroitiel w 8 meczach dał sobie wbić tylko 2 gole.

Jak widać, lechitów czeka nie lada wyzwanie. Naszym zdaniem nie ma co lekceważyć i deprecjonować poziomu białoruskiej ligi, bo to jej przedstawiciel (BATE Borysów) w ostatnich dziesięciu latach grał o wiele częściej w fazie grupowej Ligi Mistrzów niż wszyscy mistrzowie Polski z tego okresu. A i w pozostałych klubach pojawia się coraz więcej pieniędzy i dobrych piłkarzy. Również w Szachtiorze Soligorsk.

Biorąc pod uwagę obecną dyspozycję obu drużyn, w tym spotkaniu aż prosi się o typ na małą liczbę goli. Jednak eksperci z firmy LVBet nie są wcale tacy pewni, że w meczu w Soligorsku padnie mało bramek. Na typ „poniżej 2.5 gola” wystawili kurs 1.8, a na powyżej – 1.9. Jak widać, różnica żadna. Co ciekawe, bukmacherzy typują też przełamanie dobrej passy defensywy Szachtiora (ponad 400 minut bez straty gola u siebie), bo zakład „obie drużyny strzelą gola” wycenili na 1.69. Opcję, że tak nie będzie można za to grać po kursie 2.01. Czyli przewidują wyrównany pojedynek, z prawdopodobnym remisem 1:1 na koniec.

Typ na remis został przez ekspertów wyceniony na 3.25, wygrana Szachtiora na 3, a Lecha na 2.2. Naszym zdaniem potencjał obu drużyn w tym spotkaniu jest podobny. Rywale Lecha mają handicap w postaci własnego boiska i większej liczby rozegranych meczów o stawkę podczas tego lata. Z kolei poznaniacy teoretycznie mają lepszą drużynę. Dlatego przynajmniej do przerwy w tym spotkaniu może być remis (kurs 2.1). I taki typ zagramy.