18-zespołowa ekstraklasa możliwa już w przyszłym sezonie

02.07.2020

Być może już w przyszłym sezonie zobaczymy 18 zespołów w polskiej ekstraklasie. Może to być kolejna zmiana wymuszona poprzez przerwę w rozgrywkach.

W lutym tego roku potwierdzono oficjalnie, że począwszy od sezonu 2021/22 ekstraklasa będzie liczyć o 2 zespoły więcej, co spotkało się zresztą z falą opinii ligowych obserwatorów mówiących o obniżaniu poziomu rozgrywek. Później nastąpiła przerwa wymuszona epidemią koronawirusa, efektem mogą być jeszcze szybsze zmiany.

Tylko 1 spadkowicz

Jeżeli weźmiemy ten wariant pod uwagę, to jedną z możliwości jest to, że w tym sezonie z ekstraklasy zdegradowany zostanie tylko 1 zespół, czyli ŁKS Łódź. W tym wypadku liga liczyłaby 34 kolejki, czyli o 3 mniej niż dotychczas. Nie jest to jednak najbardziej prawdopodobna opcja.

ESA-30

Brana od uwagę jest także ewentualność zostania przy obecnym systemie bez 7 dodatkowych kolejek oraz podziału na tzw. grupę mistrzowską i spadkową. Zostalibyśmy więcej przez kolejny sezon przy modelu 16-zespołowym. Wszystko to jest związane z koniecznością zwalniania terminów w kalendarzu piłkarskim. Kluczowe decyzje zapadną w nadchodzących tygodniach.