Komunikat zespołu medycznego PZPN. Przekazano rekomendacje klubom
05.08.2020

W środę Polski Związek Piłki Nożnej wydał komunikat, w którym przekazał rekomendacje w związku z sytuacją epidemiologiczną.

PZPN wydał stosowne oświadczenie, natomiast ponad połowa drużyn grających na najwyższym szczeblu rozgrywkowym wznowiła już treningi. W ostatnich dniach w szeregach dwóch klubów występujących w ekstraklasie wykryto zakażenie wirusem COVID-19.

Komunikat:

Mając na uwadze aktualną sytuację epidemiologiczną związaną z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 i zachorowaniami na COVID-19, Zespół Medyczny PZPN rekomenduje, aby w ekstraklasie obowiązywały te same procedury medyczne, które były przygotowane na potrzeby wznowienia rozgrywek piłkarskich w okresie pandemii i opisane w dokumencie pt. „Założenia powrotu do treningów i rywalizacji sportowej klubów piłkarskich PKO Bank Polski Ekstraklasy” (projekt roboczy z dnia 17.04.2020 r. z późn. zm.).

Testy wymazowe

Poinformowano, że procedury będą podobne do tych, które obowiązywały przy wznowieniu rozgrywek w sezonie 2019/20. Każdy klub w dalszym ciągu będzie musiał składać raporty do związkowego zespołu medycznego. Badania na obecność koronawirusa będą musiały być przeprowadzane co najmniej raz w miesiącu. Ważną zmianą jest to, że robione będą testy wymazoe, a nie przesiewowe jak było do tej pory. Ponadto członkowie drużyn na szczeblu centralnym zostaną objęci systemem elektronicznego ankietowania o stanie zdrowia.