Komunikat Zespołu Medycznego PZPN. Przekazano rekomendacje klubom w rozgrywkach Pucharu Polski
06.08.2020

W środę Polski Związek Piłki Nożnej wydał komunikat, w którym przekazał rekomendacje w związku z sytuacją epidemiologiczną. Dzisiaj został on zaktualizowany o wytyczne dotyczące rozgrywek Pucharu Polski.

PZPN wydał stosowne oświadczenie, natomiast ponad połowa drużyn grających na najwyższym szczeblu rozgrywkowym wznowiła już treningi. W ostatnich dniach w szeregach dwóch klubów występujących w ekstraklasie wykryto zakażenie wirusem COVID-19.

Komunikat

Mając na uwadze aktualną sytuację epidemiologiczną związaną z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 i zachorowaniami na COVID-19, Zespół Medyczny PZPN rekomenduje, aby w ekstraklasie obowiązywały te same procedury medyczne, które były przygotowane na potrzeby wznowienia rozgrywek piłkarskich w okresie pandemii i opisane w dokumencie pt. „Założenia powrotu do treningów i rywalizacji sportowej klubów piłkarskich PKO Bank Polski Ekstraklasy” (projekt roboczy z dnia 17.04.2020 r. z późn. zm.).

Puchar Polski

Zespół Medyczny Polskiego Związku Piłki Nożnej poszerzył komunikat o wytyczne związane z rozgrywkami Pucharu Polski. Jak czytamy w oficjalnym oświadczeniu:

1. PZPN przeprowadzi w klubach pierwszej i drugiej ligi oraz u zdobywców PP na szczeblu WZPN, uczestniczących w 1/32 finału Pucharu Polski, badania przesiewowe (serologiczne) i w koniecznych przypadkach badania molekularne (wymazowe, PCR).
2. Każdy klub objęty programem testów wyznaczy grupę maksymalnie do 50 osób, w skład której wchodzą zawodnicy, członkowie sztabów szkoleniowych oraz osoby funkcyjne, zaangażowane w organizację meczów, wchodzące do strefy 0.
3. Kluby będą objęte systemem elektronicznego ankietowania o stanie zdrowia zawodników i pozostałych członków zespołów szkoleniowych.