Duże zmiany w niższych ligach. Dziesięciominutowe kary za ubliżanie sędziemu
16.08.2020

Niebawem mają zostać wprowadzone dodatkowe przepisy, który mają ułatwić pracę sędziów w niższych ligach.

Kibice zaznajomieni z niższymi klasami rozgrywkowymi prawdopodobnie niejednokrotnie byli świadkami patologicznych zachowań piłkarzy, w tym wyzwisk w stosunku do sędziów. Wciąż zdarzają się również incydenty, w których stosowana jest przemoc fizyczna.

Bezpieczeństwo sędziów w niższych ligach

Niewielki odsetek takich przypadków był nagłośniony przez media ze względu na nikłe zainteresowanie rozgrywkami niższych lig. Polski Związek Piłki Nożnej chce podjąć walkę z podobnego rodzaju incydentami, dlatego też ma zostać wprowadzony rewolucyjny przepis. W sezonie 2020/21 A klasy i B klasy w województwie zachodniopomorskim arbitrzy będą mogli wykluczać z gry poszczególnych zawodników na okres 10 minut. Niewykluczone, że w najbliższym czasie takie reguły zostaną zastosowane także w ligach innych województw.

Prekursorzy wprowadzenia tego rodzaju kar

Przewodniczący kolegium sędziów ZZPN wypowiedział się na ten temat na łamach portalu “Onet Sport” w rozmowie z Norbertem Bandurskim. “Przepisy gry na to pozwalają, więc postanowiliśmy wprowadzić kary wychowawcze W Polsce jesteśmy prekursorami takiego rozwiązania, ale jeśli wszystko uda się zgodnie z założeniami, to być może przepisy te wdrożone będą również w innych województwach. Po rundzie jesiennej oraz po zakończeniu sezonu przygotujemy statystyki i raport, w których porównamy liczbę kar za agresję wobec sędziego z danymi z poprzednich lat” – uzasadnił Łukasz Ostrowski.