Neymar na ustach piłkarskiego świata. Żaden piłkarz nie daje takiej frajdy, jak on?

19.08.2020

Neymar to bez wątpienia postać, która dzieli fanów futbolu. Przeciwnicy uważają go za piłkarza samolubnego i symulującego upadki na boisku, który nigdy nie spełni oczekiwań, jakie w nim są pokładane od lat. Według sporej części piłkarskich fanów i ekspertów, Brazylijczyk od lat jest jednak zawodnikiem ze światowej czołówki.

Już nie błyszczy tylko w meczach z Dijon czy Amiens

Gdy Neymar przychodził do Paris Saint-Germain, wiele osób pukała się w czoło. “Przeszedł tam ze względu na pieniądze”, “chciał być ważniejszy niż Messi” – takie opinie czytaliśmy zaraz po rekordowej transakcji PSG, która wyniosła 222 miliony euro. Patrząc jednak na występy “Les Parisiens” w Lidze Mistrzów w poprzednich sezonach, można było się zastanawiać, czy Brazylijczyk na pewno postąpił dobrze zmieniając otoczenie.

Sezon 2019/2020 okazuje się jednak przełomowy w karierze Neymara. Nikt tutaj oczywiście nie zwraca uwagi na postawę czy statystyki z Ligue 1. Wszyscy patrzą przez pryzmat Ligi Mistrzów, co wydaje się oczywiste. W tym sezonie już nikt bowiem nie zarzuci piłkarzowi PSG, że błyszczy tylko w meczach z Dijon czy Amiens. To fakt, w meczach z Atalantą czy Lipskiem nie trafił do siatki, aczkolwiek był kluczową postacią paryżan. Nie można było powiedzieć o nim złego słowa – nawet krytykom pozostało tylko patrzeć i podziwiać techniczne umiejętności Brazylijczyka.

Neymar wyjaśnia mity i kity

Neymar jest samolubny? To jeden z największych mitów głoszonych przez kibiców i niektórych ekspertów. Spójrzmy na statystyki z Ligi Mistrzów od sezonu 2013/2014. Widać czarno na białym – to właśnie Brazylijczyk przez ten czas zanotował najwięcej asyst. Nie Messi czy Ronaldo, chociaż piłkarz PSG ma najmniej występów w rozgrywkach z całej trójki.

Poza tym nikt mu nie zarzuci obecnie, że negatywnie wpływa na atmosferę w zespole. Jeszcze niedawno po mediach społecznościowych krążyły wykresy z “podziałem szatni” PSG. Teraz jednak wydaje się, że drużyna jest kolektywem, której centralnym punktem jest właśnie Neymar.

Złota Piłka dla Neymara?

Faworytów do nagrody dla Najlepszego Piłkarza FIFA jest dwóch. Nie są to jednak Lionel Messi i Cristiano Ronaldo, jak bywało przez lata, a Robert Lewandowski i Neymar. Wszystko będzie zależało od tego, który z piłkarzy zatriumfuje w Lidze Mistrzów. Bayern ma przed sobą jeszcze mecz z Lyonem, natomiast PSG już czeka na przeciwnika w ostatnim meczu tych elitarnych rozgrywek.