Śląsk Wrocław wydał oświadczenie w sprawie wczorajszych wydarzeń na ulicach miasta
29.10.2020

Biuro prasowe Śląska Wrocław wydało oświadczenie potępiające wszelkie akty przemocy, do których doszło minionego wieczora w mieście. Klub wyraził sprzeciw wobec nazywania sprawców pobicia uczestniczek marszu “kibicami Śląska”. 

Każdemu kto planuje wejść do kasyna lub postawić zakład u bukmachera, radzimy mieć tę książkę pod ręką.

Treść oświadczenia

Prezentujemy stanowisko WKS Śląsk Wrocław w sprawie bulwersujących wydarzeń, do których doszło w środę, 28 października, we Wrocławiu.

WKS Śląsk Wrocław kategorycznie potępia wszelkie akty przemocy, w tym ataki fizyczne i niszczenie mienia, do których doszło w trakcie ostatnich protestów wywołanych orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego. Jako miejska instytucja, której istotnym elementem tożsamości są fanki naszego zespołu, drużyna żeńska oraz szereg kobiet zatrudnionych w klubie, stanowczo sprzeciwiamy się każdej agresji, zwłaszcza wymierzonej wobec kobiet, pokojowo manifestujących w obronie swoich przekonań.

Jednocześnie wyrażamy zdecydowany sprzeciw wobec określania sprawcy pobicia uczestniczek marszu mianem „kibica Śląska” oraz identyfikowania go z naszym klubem. Osoba ta swoim bestialskim zachowaniem sprzeniewierzyła się wszystkim wartościom, jakie określają Śląsk Wrocław i jego kibiców.

Podkreślić należy, że środowisko sympatyków naszego klubu, skupione wokół jedynego oficjalnego stowarzyszenia “Wielki Śląsk”, w sposób jednoznaczny odniosło się do tego wydarzenia.

Oczekujemy od organów ścigania zdecydowanej reakcji i wykorzystania wszystkich dostępnych narzędzi potrzebnych do ustalenia tożsamości sprawcy, a następnie wymierzenia mu stosownej kary. Deklarujemy, że po poznaniu tożsamości agresora nałożone zostaną na niego wszystkie możliwe sankcje ze strony klubu, z zakazem stadionowym włącznie.

Apelujemy o rozwagę i rozsądek w tych trudnych i wyjątkowych dniach. Wierzymy, że mimo różnicy zdań, możliwe jest ich bezpieczne i nieskrępowane wyrażanie w oparciu o elementarne normy kulturowe i prawne.

Demonstracje w wielu polskich miastach

Po czwartkowym orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zakazu aborcji wciąż trwają protesty kobiet. W demonstracjach wzięło udział już wiele tysięcy kobiet, ale również mężczyzn w wielu polskich miastach.