Adam Musiał nie żyje. Był brązowym medalistą Mistrzostw Świata

18.11.2020

18 listopada w wieku 72 lat odszedł były piłkarz i trener Adam Musiał. Jako zawodnik reprezentacji Polski zdobył w 1974 roku brązowy medal, natomiast nieco później w Wiśle Kraków sięgnął po mistrzostwo Polski. Po zakończeniu kariery był trenerem zespołów najwyższej ligi. Przyczyny śmierci nie podano do publicznej wiadomości.

Sukcesy w Wiśle, Arce i reprezentacji

Adam Musiał to jedna z ważnych postaci polskiego futbolu lat 60. i 70. Przez większą część kariery był związany z Wisłą Kraków, w której w ciągu 10 lat zagrał w 227 meczach, zdobywając jednego gola. Z “Białą Gwiazdą” w swoim ostatnim sezonie w barwach klubu zdobył mistrzostwo Polski. Kolejne lata spędził w Arce Gdynia, gdzie sięgnął po krajowy puchar. Ostatnie lata kariery spędził za granicą – najpierw w angielskim Hereford, a następnie w Polish–American Eagles z Nowego Jorku.

Swój największy sukces osiągnął jednak w 1974 roku w narodowych barwach. Adam Musiał wówczas był podstawowym zawodnikiem reprezentacji pod wodzą Kazimierza Górskiego, która zajęła trzecie miejsce w turnieju. Łącznie w polskiej kadrze rozegrał 34 spotkania.

Trener roku 1991

Po zakończeniu kariery Adam Musiał prowadził kilka zespołów najwyższej ligi. Był trenerem Wisły Kraków, Lechii Gdańsk, Stali Stalowa Wola i GKS-u Katowice. W czasie prowadzenia “Białej Gwiazdy” tygodnik “Piłka Nożna” wybrał go trenerem roku. Po latach został kierownikiem stadionu Wisły Kraków.

Warto dodać, że dwóch synów Adama Musiała również związało się z piłką. Tomasz Musiał jest profesjonalnym sędzią, a drugi syn medalisty MŚ – Maciej jest trenerem.