Polacy w Serie A. Rozliczamy rodaków #40
18.12.2020

Grudzień jest bardzo napiętym miesiącem dla klubów z włoskiej ekstraklasy. W związku z tym czterdzieste podsumowanie występów polskich zawodników z Serie A będzie obejmować dwie kolejki. Jak w tych seriach zaprezentowali się nasi przedstawiciele? Którzy piłkarze mają największe powody do zadowolenia? 

W ostatnim podsumowaniu wyróżniliśmy przede wszystkim Piotra Zielińskiego, który zaliczył bardzo dobry występ w meczu przeciwko Crotone. Pomocnik Napoli zanotował asystę przy golu Insigne. O postawie reszty Polaków w dziesiątej serii gier można przeczytać pod poniższym linkiem.

Polacy w Serie A. Rozliczamy rodaków #39

Łukasz Skorupski – FC Bologna

Zarówno w jedenastej, jak i dwunastej kolejce na murawie nie zameldował się Łukasz Skorupski. Golkiper Bologny jest aktualnie kontuzjowany, dlatego 29-latek nie mógł wystąpić w rywalizacjach z Romą oraz Spezią. Bologna w tych dwóch spotkaniach straciła aż siedem goli. Czy z polskim bramkarzem między słupkami wynik ekipy z Bolonii byłby nieco lepszy? Być może.

Skorupski mimo niechlubnej serii spotkań bez czystego konta niejednokrotnie ratował swój zespół przed utratą gola. Nikt nie ma jednak wątpliwości, że problem Bologny tkwi przede wszystkim w postawie obrońców, którzy od miesięcy spisują się poniżej oczekiwań.

Rozegrane mecze: 0
Rozegrane minuty: 0/180
Nasza ocena: brak

Sebastian Walukiewicz – Cagliari

W dwóch ostatnich kolejkach piłkarze Cagliari zdobyli jeden punkt, przegrywając najpierw 1:3 z Interem, a następnie remisując z Parmą. Dwa razy w pierwszym składzie zespołu pojawił się Sebastian Walukiewicz, który nie dograł jednak drugiego meczu. Polak nabawił się kontuzji mięśniowej.

Walukiewicz pokazał się z lepszej strony podczas meczu z Parmą. Polak zaliczył w tym spotkaniu 4 wybicia, a także 1 przechwyt. Na 4 stoczone pojedynki środkowy defensor wygrał 2 starcia. Podsumowując jednak oba mecze w wykonaniu 20-latka, trudno mówić o świetnych występach obrońcy. Gracz Cagliari zaprezentował się z przyzwoitej strony.

Rozegrane mecze: 2
Rozegrane minuty: 160/180
Nasza ocena: 6

Bartłomiej Drągowski – AC Fiorentina

Sporo pracy w dwóch ostatnich występach miał Bartłomiej Drągowski. Fiorentina najpierw rywalizowała z Atalantą, a następnie mierzyła się z Sassuolo. Ekipie z Florencji udało się zdobyć jeden punkt. Mecz przeciwko drużynie z Bergamo zakończył się wynikiem 0:3, natomiast podczas potyczki z Sassuolo obie ekipy podzieliły się punktami.

Mimo straty trzech bramek w starciu z Atalantą, Drągowski nie może sobie zbyt wiele zarzucić. Polak w trakcie pierwszej połowy niejednokrotnie ratował Fiorentinę. Piłkarze Gasperiniego w końcu znaleźli sposób na 23-latka, strzelając łącznie trzy gole.

W trakcie potyczki z Sassuolo Bartłomiej Drągowski także zaliczył kilka interwencji, pozwalając rywalom strzelić jedną bramkę. W kontekście indywidualnej postawy, golkiper Fiorentiny może być zadowolony ze swojej postawy. Wyniki zespołu z kolei nie zadowalają. Klub z Florencji nadal zajmuje odległe miejsce w tabeli.

Rozegrane mecze: 2
Rozegrane minuty: 180/180
Nasza ocena: 7

Paweł Dawidowicz – Hellas Verona

Cały czas bardzo ważnym ogniwem Verony jest Paweł Dawidowicz. Polak nadal zachowuje miejsce w wyjściowym składzie. Zespół z Werony w ostatnich dwóch meczach mierzył się z Lazio oraz Sampdorią. Znacznie lepiej drużyna Dawidowicza będzie wspominać pierwsze spotkanie. Verona wygrała bowiem na wyjeździe 2:1.

Dawidowicz w rywalizacji z rzymskim klubem zaliczył poprawny występ, wykonując 9 wybić oraz 1 przechwyt. Na 6 stoczonych pojedynków 25-latek wygrał 4 starcia. Polak nie zawiódł także w meczu z Sampdorią, choć Verona przegrała to starcie 1:2. Paweł Dawidowicz zanotował w spotkaniu 6 wybić, 3 przechwyty, a także dwukrotnie zablokował strzał rywali. Na 15 pojedynków środkowy defensor wygrał 6.

Rozegrane mecze: 2
Rozegrane minuty: 177/180
Nasza ocena: 7

Wojciech Szczęsny – Juventus

Na rotację między słupkami w dwóch ostatnich meczach nie zdecydował się Andrea Pirlo. Wojciech Szczęsny zagrał w spotkaniach przeciwko Genoi oraz Atalancie. Sporo pozytywnych słów można napisać w kontekście występu golkipera “Starej Damy” w rywalizacji z ekipą Gasperiniego.

Szczęsny niejednokrotnie uratował swój zespół przed utratą gola. Wystarczy powiedzieć, że według serwisu Sofascore, Wojciech Szczęsny był najlepszym zawodnikiem Juventusu w meczu z Atalantą. Łącznie w dwóch ostatnich spotkaniach Polak zaliczył sześć interwencji.

Rozegrane mecze: 2
Rozegrane minuty: 180/180
Nasza ocena: 7

Piotr Zieliński – SSC Napoli

Przyzwoite dwa występy ma za sobą Piotr Zieliński. Napoli rywalizowało ostatnio z Sampdorią oraz Interem. Pierwszy mecz zakończył się zwycięstwem piłkarzy Gattuso 2:1, natomiast w rywalizacji z mediolańską ekipą zespół Zielińskiego musiał uznać wyższość rywali. Podczas spotkania z Sampdorią polski pomocnik zaliczył 1 kluczowe podanie, wykonał 1 celny strzał na bramkę, a także wygrał 4 z 7 stoczonych pojedynków.

 

W meczu z Interem Piotr Zieliński zaliczył naturalnie mniej kontaktów z piłką. Mimo to, 26-latek zanotował 1 kluczowe podanie oraz stworzył 1 okazję. Szczególną uwagę przykuły zagrania techniczne Polaka, które można zobaczyć na powyższym materiale wideo.

Rozegrane mecze: 2
Rozegrane minuty: 149/180
Nasza ocena: 6,5

Kamil Glik – Benevento Calcio

Ekipa Benevento w ramach dwóch ostatnich kolejek rywalizowała z Sassuolo oraz Lazio. W tych spotkaniach zespół Kamila Glika zdobył łącznie jeden punkt, notując remis z rzymskim klubem. Najpierw jednak beniaminek Serie A rozegrał mecz z Sassuolo, który zakończył się zwycięstwem rywali (1:0).

W obu potyczkach wystąpił Kamil Glik. Podczas pierwszego spotkania polski defensor zanotował 1 wybicie, 1 przechwyt, 3 wślizgi, a także zablokował jeden strzał. Na 9 stoczonych pojedynków 32-latek wygrał 4 starcia. Był to zatem całkiem przyzwoity mecz w wykonaniu środkowego obrońcy.

Podczas starcia z Lazio, Glikowi udało się zaliczył 5 wybić oraz 1 wślizg. Na 2 pojedynki piłkarz Benevento wygrał 1 starcie.

Rozegrane mecze: 2
Rozegrane minuty: 180/180
Nasza ocena: 6

Bartosz Bereszyński – UC Sampdoria

W dwóch ostatnich meczach na murawie nie mógł pojawić się Bartosz Bereszyński. Prawy defensor zmaga się aktualnie z kontuzją mięśniową. Podczas nieobecności polskiego obrońcy Sampdoria najpierw przegrała 1:2 z Napoli, a następnie zanotowała wyjazdowe zwycięstwo 2:1 z Veroną.

Rozegrane mecze: 0
Rozegrane minuty: 0/180
Nasza ocena: brak

Arkadiusz Reca – FC Crotone

Wygląda na to, że przełom nastąpił w Crotone. Beniaminek rozgrywek w dwóch ostatnich spotkaniach zdobył cztery punkty. Przed 11. kolejką piłkarze Crotone mieli na swoim koncie zaledwie dwa oczka. Szanse na utrzymanie wydają się teraz znacznie większe, biorąc pod uwagę fakt, iż strata do bezpiecznej lokaty wynosi już cztery punkty.

Być może przełom nastąpił także u samego Recy. Polak strzelił bowiem debiutanckiego gola w Serie A podczas spotkania ze Spezią.

Zawodnik Crotone z łatwością ograł jednego z rywali, a następnie oddał bardzo precyzyjny strzał. W trakcie meczu Arkadiusz Reca zaliczył 2 kluczowe podania, wygrał 6 z 11 stoczonych pojedynków, a także wykonał 3 przechwyty oraz 3 wślizgi. Był to zatem bardzo dobry występ w wykonaniu 25-latka.

W rywalizacji z Udinese nie było już tak dobrze, jednakże piłkarzom Crotone udało się zachować czyste konto, a całe spotkanie zakończyło się bezbramkowym remisem. Reca zaliczył w tym starciu 1 kluczowe podanie, wykonał 3 wybicia, 3 przechwyty oraz 1 wślizg, a także wygrał 2 z 7 pojedynków.

Rozegrane mecze: 2
Rozegrane minuty: 180/180
Nasza ocena: 7,5

Karol Linetty – Torino FC

Cały czas Karol Linetty nie może odnaleźć się w Torino. Z pewnością polskiemu pomocnikowi nie pomaga ogólna postawa zespołu oraz wyniki. Mimo przeciętnej gry 25-latka, Marco Giampaolo konsekwentnie stawia na byłego gracza Sampdorii. Podczas przegranej 2:3 potyczki z Udinese, Linetty nie wyróżniał się na murawie. Co więcej, był jednym z najgorszych graczy Torino w całym meczu. Polakowi nie udało się zanotować ani jednego kluczowego podania, natomiast na 9 stoczonych pojedynków Linetty wygrał 4.

Nieco lepiej wygląda postawa pomocnika w meczu z Romą. Torino już w pierwszej połowie grało w osłabieniu, ponieważ czerwoną kartkę zobaczył Singo. Linetty w trakcie tego meczu zaliczył 1 kluczowe podanie, a także wygrał aż 9 z 11 pojedynków.

Rozegrane mecze: 2
Rozegrane minuty: 180/180
Nasza ocena: 6

200PLN
GRAMGRUBO
GRAMGRUBO