Górnik Zabrze poznał rywala w wiosennych meczach europejskich pucharów
27.01.2021

Pierwsza odpadła Cracovia, później był Piast Gliwice, Legia Warszawa, a w grudniu Lech Poznań. Wydawało się, że to koniec emocji w europejskich pucharach dla polskich kibiców. Tymczasem wiele osób zapomniało, że dopiero wiosną rusza – w zmienionej formule – UEFA Youth League, czyli po naszemu młodzieżowa Liga Mistrzów. W niej zobaczymy Górnik Zabrze, który poznał pierwszego rywala.

Zabrzanie znaleźli się w ścieżce mistrzów krajowych za sprawą triumfu w Centralnej Lidze Juniorów sezonu 2019/2020. Rozgrywki CLJ nie zostały dokończone, a PZPN zaliczył wyniki i tabelę, która była po 17. kolejce. W niej Górnik Zabrze pokonał Lecha Poznań i rzutem na taśmę wyprzedził dwie ekipy. Tuż przed wspomnianym weekendem był dopiero na trzecim miejscu. Tyle samo punktów, ale lepszy bilans bramkowy, miało Zagłębie Lubin. Oczko więcej zapisała na swoim koncie Legia Warszawa. Tyle że Miedziowi zremisowali u siebie z Escolą Varsovią, a warszawianie to samo zrobili w Gdyni z Arką. Zabrzanie decydującego gola przeciwko Kolejorzowi strzelili w 90. minucie i zdobyli mistrzostwo Polski!

W dzisiejszym losowaniu trafili na PAOK Saloniki. Co ciekawe jeszcze w ubiegłym sezonie grecką drużynę prowadził Mirosław Sznaucner, który przez wiele lat grał na greckich boiskach. Dzisiaj Sznaucner jest asystentem trenera Pablo Garcii w pierwszym zespole.

Zmieniona formuła

Spotkanie odbędzie się na początku marca – 2 lub 3 – w Polsce. To pierwsza runda rozgrywek, w których będziemy oglądać 64 zespoły. UEFA podzieliła je na dwie ścieżki, tak jak zawsze. Tyle że wobec skróconego sezonu, nieco inaczej będzie wyglądała formuła. Do tej pory juniorzy szli w ślady 32 ekip, które były w fazie grupowej i również rozgrywały tym systemem grupy. Teraz spotkają się w meczach 1/32 finału, a później 1/16 i wyłonią najlepszą ósemkę swojej ścieżki. Analogicznie będzie wyglądała rywalizacja wśród mistrzów w swoich krajach. Po dwóch rundach najlepsza ósemka zostanie rozlosowana ze zwycięzcami drugiej grupy i od 1/8 finału wszyscy pozostali wymieszają się w rozgrywkach.