Anglia przejmie całe EURO 2021?
25.02.2021

Nagły zwrot w sprawie organizacji EURO 2021. Jak poinformował na twitterze dziennikarz beIN Sports oraz CNN, Tancredi Palmeri, UEFA poważnie rozważa rezygnacje z organizacji turnieju w 12 krajach i rolę gospodarza zamierza powierzyć tylko jednemu. Ma być nim Anglia.

Bez kibiców ani rusz

Jeszcze w styczniu prezydent UEFA, Aleksander Ceferin zapewniał: – Zależy nam, aby ME odbyły się w 12 krajach, tak jak wcześniej planowaliśmy. Te słowa padły na specjalnym spotkaniu Europejskiej Unii Piłkarskiej z przedstawicielami 12 miast-państw organizatorów, na którym m.in. do kwietnia przedłużono termin składania planów na zakwaterowanie kibiców. Dla Ceferina bowiem kwestią fundamentalną było, aby XVI finały mistrzostw Starego Kontynentu odbyły się z udziałem fanów. – Kibice są wielką częścią tego, co czyni futbol rzeczą szczególną – powiedział wówczas Słoweniec.

Od stycznia jednak wiele w kontekście walki z koronawirusem się nie zmieniło. Kolejne kraje-organizatorzy zaostrzają albo przedłużają zasady lockdownu, a także, w związku z wykryciem brytyjskiej odmiany koronawirusa, zamykają swoją granice. Na chwilę obecną więc trudno sobie wyobrazić, aby kibice swobodnie mogli jeździć po Europie za swoją reprezentacją. Stąd więc pomysł, aby turniej przenieść do jednego kraju. Początkowo głównym faworytem była Rosja, która organizowała MŚ 2018. Zdaniem, Palmeriego, EURO 2021 miałaby zorganizować Anglia.

Anglicy wrócą najszybciej

Sytuacja w Anglii powoli wraca do normy sprzed przedświątecznej blokady. W ostatnim tygodniu bowiem, spośród ponad 2 tys. przebadanych piłkarzy, trenerów i pracowników klubów Premier League, zanotowano tylko dwa pozytywne przypadki. Brytyjski rząd już zresztą zapowiedział, że jeśli sytuacja drastycznie się nie pogorszy, kibice będą mogli wrócić na areny sportowe, w liczbie jednak nie większej niż 10 000. Podobnie zapewne wyglądałaby frekwencja w czasie EURO 2021.

Także sam minister kultury i mediów, Oliver Dowden miał zaproponować Ceferinowi rozwiązanie, w którym to Anglia weźmie cały ciężar organizacji turnieju na własne barki. Decyzja w tej sprawie, jak poinformował już Palmeri, zapadnie w połowie kwietnia.