Polska vs Reszta Świata: Dobry wynik tuż przed końcem

11.05.2021

Znamy już rozkład medalistów, jedną nogą Podbeskidzie jest w I lidze, ale po 29. kolejce nadal zagadką jest czwarty pucharowicz z Ekstraklasy. Kto nim będzie? Możliwości jest kilka i ciekawi nas, czy będzie to ekipa, która chętnie korzysta z Polaków, czy woli obcokrajowców.

Stal – Raków

Zaległy mecz 23. kolejki mocno przybliżył Raków do wicemistrzostwa. Zwycięstwo przyszło dopiero w doliczonym czasie gry po golu Iviego Lopeza z rzutu karnego. Jeśli chodzi o liczby, od początku było 6:6 w kwestiach Polaków na boisku. Obie ekipy kończyły jednak spotkanie mając więcej obcokrajowców w swoich ekipach. Co ciekawe trenerzy wykorzystali ledwie połowę dostępnych zmian.

Liczba Polaków rozpoczynających mecz: 12
Liczba Polaków na boisku kończących mecz: 10
Liczba Polaków grających w meczu/wszystkich: 15/27

Górnik – Jagiellonia

Blisko wyniku z Mielca przy proporcjach Polska vs Reszta Świata. Mniej biało-czerwonych miał Górnik i jak się okazało to pomogło w wygranej. Komplet goli strzelali przyjezdni, ale tego najważniejszego mieli gospodarze. Jesus Jimenez dorzucił dwa gole i nadal walczy o podium klasyfikacji strzelców ligi.

Liczba Polaków rozpoczynających mecz: 11
Liczba Polaków grających w meczu/wszystkich: 14/29

Zagłębie – Pogoń

Bardzo dobry wynik Polaków na początku meczu seniorskich drużyn czołowych polskich akademii. W takim spotkaniu musieli też strzelać Polacy, a Michał Kucharczyk trafił po raz drugi przeciwko Miedziowym w tym sezonie. Po stronie gospodarzy pierwszy występ Jakuba Sypka w Ekstraklasie w tym sezonie. Do tej pory jego bilans w pierwszym zespole ekipy z Lubina to 4 mecze i 57 minut.

Liczba Polaków rozpoczynających mecz: 15
Liczba Polaków na boisku kończących mecz: 15
Liczba Polaków grających w meczu/wszystkich: 22/31

Podbeskidzie – Wisła Płock

Jeszcze nieoficjalnie, ale Podbeskidzie jest jedną nogą – a może i bliżej – powrotu do I ligi. Remis z Wisłą Płock był dla nich kolejnym ciosem. Mimo że wszystko zaczęło się dobrze, od pięknego gola Jakuba Hory. Po raz kolejny Górale w znacznie bardziej międzynarodowym składzie niż jesienią. Na niewiele się to zdało w meczu z bardzo polską Wisłą Płock – 9 na 11 graczy w wyjściowym składzie.

Liczba Polaków rozpoczynających mecz: 14
Liczba Polaków na boisku kończących mecz: 13
Liczba Polaków grających w meczu/wszystkich: 18/31

Lechia – Cracovia

Musiał w tej kolejce przyjść mecz, w którym na boisku obejrzymy znacznie więcej obcokrajowców od początku. Bez niespodzianki, mowa o spotkaniu z udziałem Cracovii. Tym razem Michał Probierz dał szansę dwóm Polakom. Po przerwie doszło kolejnych dwóch, a co ciekawe z całej grupy trzech to młodzieżowcy! Lechia z piątką od początku, ale po przerwie bilans poprawił się o dwie „sztuki”. Jednak gole strzelali tylko przyjezdni.

Liczba Polaków rozpoczynających mecz: 7
Liczba Polaków na boisku kończących mecz: 11
Liczba Polaków grających w meczu/wszystkich: 12/32

Wisła Kraków – Lech

Kolejny mecz z udziałem krakowskiej drużyny i to przyjezdni zaczynają w większości. Co ciekawe jednak zmiany dały bardzo dużo. Petr Hyballa wpuścił 4/4 Polaków, a Maciej Skorża 3/5. Po stronie Kolejorza ligowy debiut zaliczył Norbert Pacławski, który wcześniej dostał szansę w Pucharze Polski z Radomiakiem. Dzięki temu mecz kończyło dwóch piłkarzy z rocznika 2004 na boisku – Pacławski w Lechu i Piotr Starzyński w Wiśle.

Liczba Polaków rozpoczynających mecz: 8
Liczba Polaków grających w meczu/wszystkich: 15/31

Warta – Śląsk

Jest Warta, są biało-czerwoni na boisku. Od początku meczu znaczna przewaga, która jeszcze urosła pod koniec meczu, dzięki zmianom Jacka Magiery. Mimo, że po boisku w Grodzisku biegało tylko ośmiu przyjezdnych, to właśnie oni zdecydowali o losach meczu. Strzelili cztery z pięciu goli, a ostateczny wynik znacznie lepszy dla Śląska, który zachowuje jeszcze szansę na europejskie puchary przed ostatnią kolejką.

Liczba Polaków na boisku kończących mecz: 16
Liczba Polaków grających w meczu/wszystkich: 21/29

Stal – Legia

Nudny mecz w Mielcu, ale akurat gospodarze nie mają prawa narzekać. Punkt zdobyty przeciwko mistrzowi kraju oznacza dwie rzeczy. Przede wszystkim tylko cud może im zabrać utrzymanie w ostatniej kolejce oraz… są niepokonani przeciwko Legii w tym sezonie. Przy okazji Włodzimierz Gąsior wystawił aż 9. Polaków od pierwszej minuty, po stronie gości nieco mniej. Mowa jednak o stałej cyfrze – 6.

Liczba Polaków na boisku kończących mecz: 14
Liczba Polaków grających w meczu/wszystkich: 18/29

Raków – Piast

Dwa wyjścia były przed poniedziałkowym meczem w Częstochowie. Albo poznamy wicemistrza, albo czwarty zespół w tabeli. Wygrał Raków po golu Gutkovskisa, dzięki czemu znamy rozkład medali na koniec sezonu. Ten wynik jednak oznacza, że… pięć ekip powalczy o jedno miejsce w pucharach. Być może będzie to Piast Gliwice, który wydaje się być w niezłej formie – mimo porażki – a ponadto Waldemar Fornalik regularnie wystawia wielu Polaków. Tym razem 0śmiu w podstawowym składzie.

Liczba Polaków grających w meczu/wszystkich: 18/30

Dwa razy lepsi obcokrajowcy

Tym razem to przyjezdni strzelili znacznie więcej goli. Duża w tym zasługa dwóch meczów. Najpierw w Zabrzu otwierającego kolejkę i potem w Grodzisku. W obu przypadkach mowa o czterech golach!