Macedonia Północna vs Holandia – podsumowanie spotkania

21.06.2021

Macedonia Północna kończy Euro 2020 bez punktów. Podopieczni Igora Angelovskiego w ostatnim meczu fazy grupowej ulegli Holandii 0:3.

Macedończycy jeszcze przed tym meczem stracili wszelkie szanse na wyjście z grupy. Debiutanci rozgrywek najpierw przegrali z Austrią, a następnie Ukrainą. Było więc już pewne, że niezależnie od wyniku z Holandią, która już wcześniej zapewniła sobie awans do 1/8 finału, bałkańska kadra nie zagra już w kolejnej fazie. Z kolei Holendrzy wiedzieli jeszcze przed pierwszym gwizdkiem, że wychodzą z grupy z pierwszego miejsca. Nawet w razie porażki Oranje mieliby bowiem pozytywny bilans w starciu z zespołami, które mogłyby zrównać się punktami.

Potwierdzenie siły i pożegnanie legendy

W tym spotkaniu jednak obyło się bez niespodzianek. Podopieczni Franka de Boera przypieczętowali bowiem awans w meczu z grupowym outsiderem. Holendrzy objęli prowadzenie w 24. minucie. Wówczas Memphis Depay posłał piłkę w lewy róg bramki po asyście Donyella Malena. Przewaga Oranje w pierwszej połowie nie była jednak tak wyraźna. Co więcej, Macedończycy oddali cztery strzały. Tylko że wszystkie niecelne.

Po przerwie faworyci udowodnili jednak, dlaczego zasługują na trzy punkty w tym pojedynku. Zarówno w 51., jak i 58. minucie wynik meczu podwyższył Georginio Wijnaldum, a asysty przy obu trafieniach zaliczył Memphis Depay. Później jeszcze obie drużyny miały swoje szanse. Macedończycy nawet skierowali piłkę do bramki po strzale Darko Churlinova, aczkolwiek arbiter dopatrzył się w tej akcji spalonego.

Do historycznego dla macedońskiego futbolu momentu doszło w 69. minucie spotkania. Goran Pandev zszedł z boiska, a zastąpił go Tihomir Kostadinov. Tym samym prawie 38-letni piłkarz pożegnał się z reprezentacją, w której występuje od 2002 roku.

Holandia wychodzi z pierwszego miejsca, Macedonia Północna żegna się z Euro

Po tym spotkaniu Holandia zakończyła fazę grupową na pierwszym miejscu, z kompletem punktów i okazałym bilansem bramkowym 8:2. Z kolei Macedonia Północna zakończyła fazę grupową z odwrotnym bilansem i zerem punktów na koncie. Z grupy wyszła również Austria, która pokonała Ukrainę, natomiast podopieczni Andrija Szewczenki muszą czekać na rezultaty w innych grupach. Ich szanse na awans do 1/8 finału są jednak niewielkie.