Rewolucja w Lidze Mistrzów! Zasada bramek na wyjeździe przeszła do historii

Jeden z najbardziej kontrowersyjnych przepisów piłki nożnej wkrótce przestanie obowiązywać. UEFA wydała komunikat o tym, że od przyszłego sezonu zasada wyjazdowych bramek przestanie obowiązywać w kontynentalnych rozgrywkach.

Zasada “bramek na wyjeździe” obowiązuje w rozgrywkach klubowych UEFA od 1965 roku. Od tamtej pory w przypadku równej liczby bramek obu zespołów w fazie pucharowej rozgrywek, do kolejnej rundy przechodził zespół, który zdobył więcej goli w meczach wyjazdowych. Chociaż od 56 latach ta zasada jest kwestionowana przez wielu piłkarskich ekspertów, do tej pory europejska federacja jej nie zmieniła.

Rewolucja w europejskiej piłce?

24 czerwca 2021 roku to data, która zapisze się w historii europejskiego futbolu. UEFA wydała bowiem komunikat o zniesieniu kontrowersyjnej zasady. Od tej pory wszystkie dwumecze Ligi Mistrzów oraz innych kontynentalnych rozgrywek zakończone równą liczbą goli obu drużyn będzie rozstrzygała dogrywka, a w następnej kolejności rzuty karne.

Władze UEFA jednoznaczenie nie stwierdziły, że przepis z 1965 roku był nieracjonalny. Federacja przytoczyła jednak badania, według których zależność zdobytych goli u siebie i na wyjeździe od lat 70. stawała się coraz mniej wyraźna. Od sezonu 2009/2010 średnia liczba bramek zdobytych przez gospodarzy wyniosła 1,92 na mecz, natomiast gości niewiele mniej (1,6). Prawdopodobnie ta analiza doprowadziła do zmiany wieloletniego przepisu.

200PLN
GRAMGRUBO
GRAMGRUBO