Włochy vs Hiszpania – podsumowanie spotkania

06.07.2021

Poznaliśmy pierwszego finalistę Euro 2020. Po serii rzutów karnych awansowali Włosi, którzy na Wembley pokonali Hiszpanów. W regulaminowym czasie gry mieliśmy remis 1:1.

Naprzeciw siebie stanęły drużyny, które preferują narzucić swój styl gry i chcą częściej utrzymywać się przy piłce. Pozostawało pytanie, która ekipa zdoła przejąć inicjatywę. Znacznie lepiej od pierwszego gwizdka sędziego prezentowali się piłkarze Luisa Enrique, którzy całkowicie zdominowali słynny środek pola Włochów w postaci Barella-Jorginho-Veratti.

Świetną okazję w pierwszej połowie mógł mieć Mikel Oyarzabal. Mógł, gdyż gracz Realu Sociedad bardzo źle przyjął piłkę, którą posłał Pedri. Swoją szansę stworzyli także Włosi. Aktywny na lewej stronie Emerson posłał piłkę przed pole karne Hiszpanów, jednakże Barella zbyt długo składał się do uderzenia. Tym sposobem w pierwszej połowie rywalizacji reprezentacja Włoch nie wykonała celnego strzału na bramkę rywali. Zrobili to natomiast Hiszpanie, jednakże uderzenie Olmo obronił Donnarumma.

Błysk Chiesy

Plan piłkarzy Manciniego na ten mecz był dość prosty. Włosi oddali inicjatywę rywalom i czekali na kontratak, który przyniesie gola. Taka sytuacja miała miejsce w 60. minucie. Akcję Włochów bardzo sprawnie rozpoczął Donnarumma. „Azzurri” stworzyli szybki atak, który ostatecznie zakończył Chiesa, wykonując bardzo precyzyjny strzał.

Chwilę później Oyarzabal dostał świetną piłkę w polu karnych Włochów, jednakże gracz Realu Sociedad był w tym meczu wyjątkowo nieskuteczny i tym razem nie zdołał trafić w futbolówkę głową.

Wejście Moraty

Dość niespodziewanie na ławce rezerwowych zasiadł Alvaro Morata, który do tej pory był bardzo ważnym ogniwem Hiszpanii. Jak widać Luis Enrique względem napastnika Juventusu miał konkretny plan, który przyniósł skutek. Morata wszedł w drugiej połowie spotkania i kilkanaście minut po zameldowaniu się na murawie trafił do siatki po świetnej akcji stworzonej razem z Olmo.

Do końca regulaminowego czasu gry nie zobaczyliśmy już goli i tym samym doszło do kolejnej dogrywki na tym turnieju.

Napór Hiszpanów

W trakcie pierwszej części dogrywki znacznie bardziej na strzeleniu gola zależało Hiszpanom, którzy co chwilę meldowali się pod bramką Donnarummy. Podopiecznym Luisa Enrique brakowało jednak ostatniego zagrania lub celnego strzału, który pozwoliłby cieszyć się z upragnionego gola.

Seria rzutów karnych dla Włochów

Druga połowa dogrywki nie przyniosła nam rozstrzygnięcia, więc zwycięzcę wyłoniła seria rzutów karnych. Jedenastki lepiej wykonywali Włosi, którzy tym samym awansowali do finału i czekają na triumfatora starcia Anglia-Dania. Ten mecz już w środowy wieczór.