Jutro poznamy nowego prezesa PZPN. Głosowanie to tylko formalność?
17.08.2021

Już jutro, w ramach Walnego Zgromadzenia Sprawozdawczo-Wyborczego przeprowadzone zostaną wybory na nowego prezesa PZPN. Pomimo tego, że głosowanie delegatów dopiero przed nami, wynik wydaje się praktycznie przesądzony i wszystko wskazuje na to, że Cezary Kulesza może już przyjmować gratulacje. 

Po 9 latach Zbigniew Boniek żegna się ze stanowiskiem prezesa PZPN. Przypomnijmy, że kadencja byłego zawodnika między innymi Juventusu czy Romy została wydłużona ze względu na pandemię koronawirusa, a wybory, które miały się odbyć 9 czerwca ubiegłego roku finalnie odbędą się przeszło 14 miesięcy później.

Koźmiński bez szans

Pomimo tego, że wybory zostaną przeprowadzone dopiero jutro, to nazwisko następcy Zbigniewa Bońka znamy już od jakiegoś czasu. Trudno uwierzyć, by podczas jutrzejszego głosowania ziścić się miał scenariusz inny niż ten, w którym Cezary Kulesza zostaje nowym prezesem Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Kulesza – dotychczasowy wiceprezes do spraw piłkarstwa profesjonalnego – działał w trakcie swojej kampanii bardzo aktywnie zyskując przychylność kolejnych środowisk. Marek Koźmiński przybrał zgoła inną taktykę zamykając się raczej w wąskim gronie swoich stronników. Doniesienia z ostatnich tygodni jednoznacznie wskazują, że Kulesza zyskał ogromną przewagę nad swoim kontrkandydatem i jutrzejsze głosowanie będzie tylko formalnością.

Co taka zmiana oznacza dla polskiej piłki? Czy możemy spodziewać się radykalnych zmian? W ostatnim czasie pojawiły się pogłoski, że w obliczu zmian, o swoją posadę nie może być spokojny Paulo Sousa, a ma jego stanowisko przymierzany jest Stanisław Czerczesow, a sam Kulesza zapowiada, że po objęciu stanowiska chciałby skupić większą uwagę na szkoleniu młodzieży. Jak jednak wiemy doniesienia prasowe czy przedwyborcze deklaracje od realnych działań dzieli dość długa droga. O tym czy rzeczywiście czekają nas zmiany oraz czy na pewno będą to zmiany na lepsze przekonamy się w najbliższych miesiącach.

Kiedy poznamy nowego prezesa?

Nowego prezesa PZPN wybierze 118 delegatów, z czego ponad połowa to członkowie związków wojewódzkich. 32 głosy pochodzi od przedstawicieli Ekstraklasy, 18 z I ligi, a pozostałe od delegatów reprezentujących między innymi piłkę kobiecą czy futsal. Nowy prezes PZPN potrzebuje więc zgromadzić 60 głosów. Zebranie delegatów ma się rozpocząć w środę (18 sierpnia) o 10:30, a jego przebieg transmitować będzie TVPSPORT.pl.

200PLN
GRAMGRUBO
GRAMGRUBO