Albania i jej sekrety. 20 ciekawostek o coraz popularniejszym kierunku wakacyjnym
02.09.2021

Już dzisiaj reprezentacja Polski rozegra czwarty mecz w ramach eliminacji mundialu w Katarze. Tym razem rywalem będzie Albania. Dla wielu to wciąż egzotyka. Nie tylko sportowa, ale także jako państwo. Warto więc przybliżyć trochę informacji i ciekawostek na temat pochodzenia naszego najbliższego przeciwnika.

Od wielu lat Albania jest popularnym kierunkiem wakacyjnym. W tym roku długo opierała się wprowadzeniu jakichkolwiek obostrzeń związanych z przyjazdem do kraju. Dlatego też Polacy chętnie wybierali wakacje w tej części Bałkanów. Co ich tam czeka? Sprawdzamy!

 1. Od 2014 kraj posiada status kandydata do Unii Europejskiej.
 2. Stolicą państwa jest Tirana.
 3. Poza granicami Albanii, narodowość tego kraju jest obecna także w wielu innych krajach. W Kosowie stanowią około 92% ludności.
 4. W Macedonii Północnej są największą mniejszością. Dzisiaj szacuje się ich na 26% populacji, jednak według wielu badań odsetek Albańczyków w tym kraju będzie z roku na rok rósł w szybkim tempie.
 5. Rdzenni mieszkańcy mówią o swoim kraju Shqiperi, co oznacza biały.
 6. Serbowie mówią o Albańczykach “Shiptari”, ale podczas pobytu w kraju naszego dzisiejszego rywala raczej unikajmy tego typu zwrotów.
 7. Stosunki dyplomatyczne pomiędzy Serbią a Albanią od kilkudziesięciu lat są mocno napięte. Sprawy jeszcze bardziej się skomplikowały w lutym 2008 roku. Wówczas niepodległość ogłosiło Kosowo.
 8. Powierzchnia Albanii to 28 748 kilometrów kwadratowych. To jedenaście razy mniej od Polski.
 9. Liczba ludności wynosi 3 038 594 czyli ponad dwanaście razy mniej niż u nas.
 10. Walutą jest lek, a religią dominującą islam.
 11. 28 listopada Albańczycy będą świętować 109. rocznicę odzyskania niepodległości spod Imperium Osmańskiego
 12. Przez 41 lat władze w kraju pełnił dyktator Enver Hodża. Komunistyczny dyktator nie pozwolił, by Albania dołączyła do Jugosławii, a także uniezależnił kraj od ZSRR.
 13. Albania w latach 60. XX wieku wystąpiła z Układu Warszawskiego i skłoniła się do współpracy z komunistycznymi Chinami.
 14. Albania to społeczeństwo klanowe. Honor rodu jest bardzo ważny.
 15. W wielu miejscach nadal występuje prawo zwyczajowe z XV wieku o nazwie Kanun. Na mocy tego prawa rodziny są zobowiązane do wendety. Zemsta najczęściej kończy się zabójstwem członka innego klanu. Odwet przechodzi z pokolenia na pokolenie, więc często takie sprawy trwają po kilkadziesiąt, a nawet kilkaset lat.
 16. Od kilku lat Albania jest coraz popularniejszym kierunkiem wakacyjnym dla Polaków. Nadal nieodkrytym, w przeciwieństwie do Chorwacji, a do tego przyciągającym atrakcyjnymi cenami.
 17. Wątek albański pojawia się w filmie Uprowadzona(ang. Taken) mającym trzy części. Najpierw córka, a później żona głównego bohatera, granego przez Liama Neesona, zostaje porwana przez albański gang.
 18. W filmie była mowa o mafii z Tropoje. To gmina w północno-wschodniej części kraju. Blisko granicy z Kosowem, skąd także niedaleko do Czarnogóry. W tamtych rejonach mafia ma ogromne wpływy. Główne źródło utrzymania dla grup przestępczych w tym kraju to przede wszystkim narkotyki, ale także porwania i handel ludźmi.
 19. Polski reżyser Jan Sosiński nakręcił dokumentalny film o życiu w północno-wschodniej Albanii – “Bój jest z nami, mężczyznami”.
 20. Poza Enverem Hodżą najsłynniejszymi osobami urodzonymi w Albanii, lub o albańskich korzeniach, są: św. Matka Teresa, a także współczesne piosenkarki – Dua Lipa, Rita Ora czy Ava Max.

***

Na koniec potrzeba nieco humoru…