Polacy w Serie A. Rozliczamy rodaków #63
14.09.2021

Za nami trzecia kolejka włoskiej ekstraklasy. Po raz kolejny na boiskach Serie A mogliśmy obserwować poczynania polskich zawodników. Jak tym razem zaprezentowali się nasi przedstawiciele? Czy możemy wyróżnić występy kilku z nich? Czas podsumować ostatnią serię gier na Półwyspie Apenińskim.

Podczas drugiej kolejki Serie A z dobrej strony zaprezentował się m.in. Bartosz Bereszyński czy Łukasz Skorupski. O postawie reszty zawodników można przeczytać pod poniższym linkiem.

Polacy w Serie A. Rozliczamy rodaków #62

Łukasz Skorupski – Bologna

Drugie czyste konto w sezonie 2021/2022 zanotował Łukasz Skorupski. Bologna rywalizowała na własnym obiekcie z Veroną i wygrała 1:0 za sprawą gola Svanberga. Dla polskiego golkipera nie był to specjalnie wymagający mecz. Wystarczy bowiem powiedzieć, że Verona wykonała zaledwie jeden celny strzał w trakcie całego spotkania.

Rozegrane minuty: 90/90
Nasza ocena: 6

Aleksander Buksa – Genoa

Po debiucie w rywalizacji z Napoli, Aleksander Buksa nie załapał się nawet do kadry meczowej na potyczkę z Cagliari. Piłkarze Genoi zdołali sięgnąć po trzy punkty, wygrywając wyjazdowe spotkanie 3:2. Świetne wejście z ławki rezerwowych zaliczył Fares, który strzelił dwa gole.

W kontekście Buksy, trudno na ten moment powiedzieć, czy nieobecność w kadrze będzie w najbliższych starciach czymś zupełnie normalnych, czy Polak pojawi się przynajmniej na ławce rezerwowych podczas spotkania z Fiorentiną.

Rozegrane minuty: 0/90
Nasza ocena: brak

Piotr Zieliński – Napoli

Z problemami zdrowotnymi poradził sobie Piotr Zieliński, który zagrał w prestiżowym meczu z Juventusem. 27-latek rozpoczął jednak spotkanie na ławce rezerwowych, wchodząc na murawę w drugiej połowie meczu. Zieliński podczas osiemnastominutowego występu zaliczył 9 kontaktów z piłką, wykonał 4 podania (80% skuteczności), a także zanotował 2 dośrodkowania (oba niecelne). Piłkarze Napoli wygrali ważne starcie z Juventusem 2:1.

Rozegrane minuty: 17/90
Nasza ocena: 5

Łukasz Teodorczyk – Udinese

Już tradycyjnie poza składem Udinese na ligowy mecz znalazł się Łukasz Teodorczyk. Ekipa z Udine wygrała wyjazdowe starcie ze Spezią 1:0, a decydującego gola strzelił w 89. minucie Samardzic.

Paweł Jaroszyński – Salernitana

Z powodu kontuzji mecz z Torino opuścił Paweł Jaroszyński. 27-latek skarżył się na problemy mięśniowe, dlatego nie mógł pomóc swojej drużynie w rywalizacji z turyńskim klubem. Beniaminek Serie A zaliczył dotkliwą porażkę, przegrywając aż 0:4. Początek przygody z najwyższą klasą rozgrywkową jest dla Salernitany bardzo trudny.

Nicola Zalewski – Roma

Pierwszy raz w tym sezonie poza składem Romy na ligowy pojedynek znalazł się Nicola Zalewski. Klub ze stolicy Włoch rywalizował na własnym obiekcie z Sassuolo. Mecz zakończył się zwycięstwem gospodarzy, a decydującego gola strzelił w 92. minucie El Shaarawy. Spotkanie obu drużyn było o tyle prestiżowe, iż 1000. mecz w trenerskiej karierze zanotował Jose Mourinho.

Wojciech Szczęsny – Juventus

Po raz kolejny na usta mediów trafił Wojciech Szczęsny. Niestety, ponownie był to efekt słabej postawy golkipera “Starej Damy” między słupkami swojego zespołu. Szczęsny sprezentował gola swoim rywalom, wykonując złą interwencję po uderzeniu Insigne. Futbolówka spadła prosto pod nogi Politano, który nie miał większych problemów z umieszczeniem piłki w siatce.

Wizja ławki rezerwowej dla Wojciecha Szczęsnego wydaje się coraz bardziej realna. W kadrze jest Mattia Perin, z którego może skorzystać Allegri. Patrząc na formę polskiego golkipera z początku sezonu, szkoleniowiec “Starej Damy” ma pełne prawo, by dokonać zmiany.

Nasza ocena: 4

Bartłomiej Drągowski – Fiorentina

Po czerwonej kartce otrzymanej w rywalizacji z Romą, Bartłomiej Drągowski mógł wrócić do kadry meczowej Fiorentiny. Vincenzo Italiano podjął jednak decyzję, by Drągowski został na ławce rezerwowych, a miejsce między słupkami zespołu zachował Terracciano. Zespół z Florencji zanotował cenne zwycięstwo, wygrywając na wyjeździe z Atalantą 2:1. Terracciano zaprezentował się z dobrej strony, notując cztery interwencje.

Drągowski może mieć zatem problem z powrotem do wyjściowego składu.

Bartosz Bereszyński – Sampdoria

Przed trudnym zadaniem stanęli piłkarze Sampdorii, którzy rywalizowali na własnym obiekcie z mistrzem kraju – Interem. Starcie obu drużyn zakończyło się remisem 2:2, a udział w tym wyniku miał Bartosz Bereszyński, który popisał się bardzo ładną asystą przy golu Augello.

W trakcie spotkania Bartosz Bereszyński zaliczył 1 przechwyt, 1 wślizg, a także wygrał 4 z 6 stoczonych pojedynków.

Nasza ocena: 7

Arkadiusz Reca – Spezia

Arkadiusz Reca zadebiutował w Spezii. 26-letni gracz wszedł jednak na murawę w 86. minucie spotkania, więc trudno ocenić występ uniwersalnego defensora. Reca w trakcie pobytu na boisku zaliczył 11 kontaktów z piłką, wykonał 8 celnych podań (100% skuteczności), a także wygrał 1 z 1 stoczonych pojedynków.

Rozegrane minuty: 5/90

Sebastian Walukiewicz – Cagliari

Szansę w wyjściowym składzie otrzymał Sebastian Walukiewicz. Semplici najwidoczniej nie był zadowolony z postawy polskiego defensora, gdyż 21-latek nie wyszedł na drugą połowę. Warto jednak zaznaczyć, że Cagliari przegrało 2:3, a wszystkie trzy gole Genoi padły w drugiej części rywalizacji.

Walukiewicz w trakcie swojego występu zaliczył 2 wybicia, 1 przechwyt, a także wygrał 2 z 3 stoczonych pojedynków.

Rozegrane minuty: 45/90

Karol Linetty – Torino

Imponujące zwycięstwo zanotowali piłkarze Torino, którzy pokonali na własnym obiekcie Salernitanę 4:0. W wyjściowym składzie turyńskiej ekipy znalazł się Karol Linetty. Reprezentant Polski zaliczył jednak bezbarwny występ, notując 29 kontaktów z piłką, 9 celnych podań (69% skuteczności), a także wygrywając 3 z 5 stoczonych pojedynków.

Biorąc pod uwagę fakt, iż Linetty spędził na murawie ponad 70 minut, liczba kontaktów z piłką nie jest imponująca.

Rozegrane minuty: 73/90

Szymon Żurkowski – Empoli

Poczynania swoich kolegów z drużyny Szymon Żurkowski obserwował z ławki rezerwowych. 23-latek nie wszedł na murawę w domowej rywalizacji z Venezią, która zakończyła się zwycięstwem gości 2:1.

Paweł Dawidowicz – Verona

Pawła Dawidowicza spotkał taki sam los, co Sebastiana Walukiewicza. Defensor Verony znalazł się w wyjściowym składzie swojej drużyny, ale nie wyszedł na drugą połowę rywalizacji. Zespół z Werony zanotował kolejną porażkę, przegrywając z Bologną 0:1 po golu Svanberga w drugiej połowie rywalizacji.

W trakcie swojego występu Paweł Dawidowicz wykonał 2 wybicia, 3 wślizgi, a także wygrał 4 z 6 pojedynków.