Zmarł Stefan Żywotko. Legendarny trener miał 102 lata
10.02.2022

Siedem tytułów mistrza Algierii, Puchar Algierii i dwa zwycięstwa w afrykańskiej Lidze Mistrzów – to dorobek Stefana Żywotki – trenera, który w Algierii zapracował na miano legendy. Arka Gdynia poinformowała dziś o śmierci szkoleniowca, który przez 14 lat pracy poprowadził algierskie JS Kabylie do historycznych sukcesów. 

Stefan Żywotko przyszedł na świat 9 stycznia 1920 roku w Zniesieniu. Młodość trenera naznaczyła wojna, jednak jak sam opowiadał – obeszła się z nim łagodnie. W pierwszych latach PRL-u Żywotko kontynuował karierę piłkarską w Gwardii Szczecin, ale w 1950 roku zdecydował się odwiesić buty na kołek. Sześć lat później rozpoczął swoją przygodę z trenerką. Pracował między innymi Pogoni Szczecin, Warcie Poznań i Arce Gdynia.

Afrykańska przygoda

W latach 70. Żywotko stanął przed szansą wyjazdu do Algierii, gdzie objąć miał tamtejsze JS Kabylie. Bardzo szybko zrewolucjonizował drużynę, która wkrótce zaczęła odnosić wielkie sukcesy. – Żywotko jest dla JS Kabylie tak ważny, jak Alex Ferguson dla Manchesteru United czy Arsene Wenger dla Arsenalu – pisał w książce “Ze Lwowa po mistrzostwo Afryki” Michał Zichlarz.

Żywotko stał się miejscową legendą i otrzymał nawet propozycję prowadzenia reprezentacji Algierii, z której ostatecznie nie skorzystał. Opuścił Afrykę dopiero, gdy w kraju wybuchła islamska rewolucja. Stefan Żywotko jest najbardziej utytułowanym polskim trenerem pracującym za granicą.

Odszedł 10 lutego 2022 w wieku 102 lat.

200PLN
GRAMGRUBO
GRAMGRUBO