Zbigniew Boniek krytykuje FIFA: „Skandaliczna decyzja”

28.02.2022

Były prezes PZPN, a obecnie wiceprzewodniczący UEFA Zbigniew Boniek otwarcie skrytykował decyzję FIFA dotyczącą przemianowania rosyjskiej reprezentacji na „Rosyjski Związek Piłki Nożnej”. 

FIFA nie zdecydowała się zawiesić reprezentacji Rosji w międzynarodowych rozgrywkach. Zamiast tego organizacja postanowiła nałożyć na rosyjski związek dość zachowawcze sankcje. Rosyjska kadra może bowiem od teraz rozgrywać swoje mecze tylko na neutralnym terenie, a podczas spotkań nie może być eksponowana rosyjska flaga, ani odgrywany rosyjski hymn. Ponadto reprezentacja Rosji ma od teraz grać pod szyldem „Rosyjskiego Związku Piłki Nożnej”.

Świat zdegustowany decyzją FIFA

Zszokowania taką decyzją nie ukrywał prezes PZPN Cerazy Kulesza, który na krótko po ogłoszeniu jej przez FIFA, poinformował, że reprezentacja Polski nie rozegra barażowego meczu z Rosją, niezależnie od tego jak nazywać się będzie rosyjska drużyna. Stanowczej reakcji doczekaliśmy się także ze strony Zbigniewa Bońka.

– Uważam, ze jest to decyzja skandaliczna i dowiedziałem się o tym tak jak pan dwie godziny temu – odpowiedział dziennikarzowi Wirtualnej Polski Szymonowi Jadczakowi Zbigniew Boniek. – Nie podpisałbym się pod tym za żadne skarby… proszę mnie nie wciągać w jakieś fifowskie ruchy z którymi nie mam nic wspólnego – dodaje wiceprzewodniczący UEFA.