UEFA nakłada sankcje na Białoruś

03.03.2022

Nie tylko Rosja, ale także wspomagająca ją Białoruś znalazła się pod lupą europejskiej centrali. UEFA zdecydowała o nałożeniu sankcji na całą federacje naszego wschodniego sąsiada.

Białoruś na początek dostanie podobne sankcje do tych, które dotyczyły Rosji. Mowa tutaj o rozgrywaniu meczów domowych na neutralnym gruncie. Chodzi o spotkania pod auspicjami UEFA. Dotyczy reprezentacji narodowej, a także wszystkich klubów. Dodatkowo mecze rozgrywane na neutralnym gruncie będą odbywać się bez udziału kibiców.

Na teraz decyzja UEFA ma wymiar bardziej symboliczny niż faktycznie karzący naszych sąsiadów. Białoruś bowiem najbliższy „domowy” reprezentacyjny mecz rozegra dopiero 6 czerwca, a ich kluby dopiero od nowego sezonu przystąpią do rozgrywek europejskich.

Decyzja jest pokłosiem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Reżim Aleksandra Łukaszenki wspiera wojenne działania Władimira Putina wojskowo, a także logistycznie. To właśnie z terytorium białoruskiego na teren Ukrainy wjechały wojska, a także stamtąd następuje ostrzał miast. Najmocniej ucierpiało miasto Czernihów nad Desną, nieopodal granicy.