UEFA nie zawiesiła drużyn z Białorusi. Zagłosował za tym również Zbigniew Boniek

04.03.2022

Kilka dni temu UEFA oraz FIFA zawiesiły do odwołania rosyjskie drużyny we wszystkich rozgrywkach. Takiej samej decyzji nie podjęto wobec Białorusi, która wspiera Rosjan w agresji na Ukrainę. Za takim rozwiązaniem optował również Zbigniew Boniek.

Przypomnijmy, że decyzja UEFA oraz FIFA w sprawie Rosji została podjęta bardzo późno, bowiem dopiero kilka dni po reakcji poszczególnych federacji krajowych. Teraz kontrowersje wywołał brak zwieszenia dla Białorusi.

Drużyny z Białorusi będą grać na neutralnym terenie

UEFA zadecydowała, że zespoły białoruskie będą rozgrywać swoje domowe mecze na neutralnym terenie bez udziału publiczności. Decyzję dla Sportowych Faktów WP skomentował Zbigniew Boniek, a więc wiceprezes federacji.

Głosowałem tak samo, jak głosowali wszyscy przedstawiciele Komitetu Wykonawczego, łącznie z prezesem federacji ukraińskiej i angielskiej. Oni też tak głosowali. W głosowaniu nie brał udziału przedstawiciel Rosji, który zawiesił swoją działalność. Osiemnastu członków komitetu zagłosowało jednomyślnie. Jednak to nie jest sankcja ostateczna, bo jak będą eskalacje działań, to pojawią się kolejne sankcje – przyznał Boniek.

Słowa byłego prezesa PZPN wywołały burzę w środowisku piłkarskim. Znaczna część ekspertów jest zdania, że UEFA nie podjęła właściwej decyzji, a sam Boniek nie zachował się w odpowiedni sposób.