Dobitki w rzutach karnych zostaną zabronione?

02.11.2018
Ostatnia aktualizacja 3 listopada, 2018 o 14:20

Już niebawem może dojść do kilku znaczących zmian w przepisach piłki nożnej. Jedną z nich jest między innymi zakaz dobijania nietrafionych rzutów karnych.

Szereg modyfikacji może zawierać wiele kontrowersji. Do omówienia każdej z nich dojdzie w poniedziałek i wtorek w Londynie, gdzie panel International Football Association Board przedyskutuje wszystkie za i przeciw. Organizacja zajmująca się tworzeniem i nowelizacją przepisów gry w piłkę nożną zamierza ustalić, że przy rzucie karnym może dojść do maksymalnie jednego kopnięcia zawodnika, po którym piłka stanie się tj. „martwa”. Każda obrona bramkarza czy odbicie od słupka spowoduje, że gra zostanie wznowiona od bramkarza.

Także zagrania ręką w polu karnym zostaną poddane pod dyskusję. Obecnie rzut wolny lub rzut karny zostaje przyznany, jeśli zawodnik celowo uderzy piłkę ręką. To, co jest jednak uważane za celowe, od lat nieustannie prowadzi do wielu nieuzasadnionych decyzji. Wobec tego wszystko nadal zależy od interpretacji sędziego. Za jakiś czas ma się to zmienić, a z przepisu zostanie usunięta definicja celowego zagrania na rzecz nienaturalnego ułożenia rąk. Określenie takiego przepisu może być jednak tak samo trudne.

IFAB ma zamiar przedyskutować także zmiany zawodników. Jednym z pomysłów jest to, aby zatrzymywać czas przy zejściu zawodnika z boiska. Alternatywą wydaję się nakazanie zawodnikowi zejście z boiska przy najbliższej linii bocznej, zamiast dojścia do strefy technicznej. Skąd te pomysły? Od wielu lat roszady w składzie są idealnym narzędziem dla trenerów. Szkoleniowcy bowiem w ten sposób próbują zyskiwać na czasie w końcówkach spotkań.

Kliknij i odbierz zakład bez ryzyka 110 zł + 10 zł na START + 400 zł od depozytu!