Janusz Kupcewicz nie żyje

04.07.2022

W wieku 66 lat zmarł minionej nocy Janusz Kupcewicz, legendarny polski piłkarz. Na swoim koncie miał mnóstwo występów w naszej lidze. Grał także we Francji, Turcji i Grecji. Przede wszystim jednak był reprezentantem Polski, który zdobył brązowy medal mundialu 1982 w Hiszpanii.

Janusz Kupcewicz to były piłkarz Arki Gdynia, Lecha Poznań czy Lechii Gdańsk. W swojej karierze rozegrał 224 spotkania w I lidze, która była w latach 80. ubiegłego wieku najwyższą klasą rozgrywkową. Zdobył mistrzostwo Polski w barwach Kolejorza w 1983 roku, a kilka lat wcześniej także Puchar Polski z Arką Gdynia. Potem wyjechał do francuskiego Saint-Etienne, a karierę kontynuował także w greckiej Larissie i tureckim Adanasporze, gdzie zakończył grę w piłkę.

Dla polskiego futbolu zapisał się jednak 20. meczami w dorosłej kadrze z orzełkiem na piersi. Warto pamiętać, że dzisiaj tyle meczów można rozegrać w dwa-trzy lata występów w kadrze. Wówczas jednak meczów było znacznie mniej, nie licząc spotkań turniejowych. To właśnie w Hiszpanii w 1982 rozegrał najważniejsze mecze w kadrze. Cztery lata wcześniej także pojawił się w reprezentacji Polski. Na argentyńskich boiskach jednak nie zagrał ani minuty. W Hiszpanii na początku także jako rezerwowy. Przełomem było spotkanie z Peru. Później trafił do pierwszego składu. Ukoronowaniem był gol w meczu o brązowy medal z Francją.